Nowy numer 30/2021 Archiwum

Czujniki czadu dla białogardzian

Caritas wyposaża użytkowników przestarzałych instalacji grzewczych w czujniki czadu. Detektory mają chronić przed zatruciem tlenkiem węgla.

Jak zapowiada Malwina Giełdon, koordynator Caritas ds. projektów proekologicznych, akcją będzie objętych 100 gospodarstw domowych w Białogardzie. Dotychczas pomoc w formie szkolenia oraz otrzymanego na własność czujnika czadu i próbki ekonomicznego opału, tj. brykietu drzewnego, trafiła do ponad 30 domostw w tym mieście.

W szkoleniu, które poprowadził w grudniu dr Kazimierz Sławiński, podjęto temat zagrożeń związanych z paleniem niewłaściwym opałem, technik ekonomicznego i ekologicznego palenia w piecach, jak również odnawialnych źródeł energii i możliwości uzyskania państwowych dotacji w tym zakresie.

Kolejni zainteresowani wezmą udział w podobnym szkoleniu i otrzymają czujniki w styczniu.

- Naszą akcję kierujemy do osób, które mają największy problem z instalacją grzewczą w swoich mieszkaniach. To mieszkańcy starych kamienic wyposażonych w instalacje starszego typu, najbardziej niebezpieczne: piece kaflowe, tzw. junkersy, ogrzewania etażowe. Taka przestarzała instalacja o wysokim ryzyku zaczadzenia stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia - mówi M. Giełdon. - Wyposażając użytkowników tych mieszkań w czujniki czadu, chcemy zapobiec tragediom, ale też przekonać diecezjan do stosowania ekologicznych rozwiązań.

Akcję koordynuje i zgłoszenia udziału w styczniowym spotkaniu przyjmuje Parafialny Zespół Caritas, działający przy parafii pw. św. Jadwigi w Białogardzie.

Najczęstszym źródłem zatrucia tlenkiem węgla bywa niesprawna domowa instalacja kominowa albo nieszczelne urządzenie, które może go wydzielać. Obecność czadu w pomieszczeniach można stwierdzić jedynie dzięki specjalnemu detektorowi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama