Nowy numer 09/2020 Archiwum

Koniec jubileuszu

Wierni pilskiej parafii Świętej Rodziny zakończyli rok kalendarzowy odpustem. Tym samym zamknęli świętowanie 400-lecia istnienia wspólnoty.

W patronalne święto dziękowali Bogu, wpatrywali się w Świętą Rodzinę z Nazaretu, a małżonkowie odnawiali przyrzeczenia małżeńskie. Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk, który przypominał o niezbywalnej wartości rodziny oraz wskazywał na Boga jako fundament szczęśliwego małżeństwa. Choć sam kościół pw. Świętej Rodziny liczy niewiele ponad 100 lat, parafia, w której posługują księża salezjanie, jest spadkobierczynią i kontynuatorką wcześniejszej wspólnoty.

Ze źródeł kościelnych − poznańskich ksiąg konsystorskich − wynika, że kościół parafialny w Pile pod wezwaniem św. Wojciecha, Stanisława i Marcina był fundowany już przed 1449 r.; miało to związek z pierwszą lokacją miasta. Jubileuszową datę wyznacza moment, w którym Zygmunt III Waza i jego żona Konstancja wydali dokumenty zezwalające na budowę nowej świątyni w miejsce starego kościoła. Prace ruszyły zimą 1619 r. i choć nieukończony kościół spłonął podczas wielkiego pożaru miasta w 1626 r., już dwa lata później mury świątyni pod nowym wezwaniem − Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela − były gotowe. Dekret bp. Mariana Gołębiewskiego potwierdził, że parafia Świętej Rodziny jest kontynuatorką tamtej sprzed czterech wieków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama