Nowy numer 48/2020 Archiwum

Umocnić katolickie małżeństwo. Rekolekcje Wspólnoty Emmanuel

Dużą część Wspólnoty Emmanuel stanowią małżonkowie. W Skrzatuszu uczyli się oni, jak umocnić więź małżeńską w kryzysie wiary, relacji, powołania do wspólnoty.

11 i 12 stycznia w Skrzatuszu odbywały się rekolekcje Wspólnoty Emmanuel z zachodniej części Polski. Uczestnicy przybyli ze Szczecina, Koszalina, Gdańska, Piły, Kalisza, Żnina, Pleszewa.

Choć Wspólnota Emmanuel składa się z osób różnych stanów, styczniowy weekend poświęcony był w dużej części małżonkom. Głównym tematem było odbudowanie więzi małżeńskiej, podjęto temat kryzysu w małżeństwie i przebaczenia. Pary miały też okazję skorzystać z modlitwy wstawienniczej i randki małżeńskiej.

Paweł Zabierowski z Warszawy dzielił się świadectwem wytrwałej modlitwy, która zaowocowała głębokim nawróceniem jego żony. Po latach wspólnie podjęli dzieło ewangelizacji małżeństw i młodzieży w ramach Wspólnoty Emmanuel.

O darze przebaczenia mówili Barbara i Krzysztof Piechowie. Małżonkowie z Jasła zaświadczyli, że prawdziwe przebaczenie jest darem Bożym. – Kiedy w wyszukiwarce Google wpisałem hasło "przebaczenie", to kilka pierwszych stron odsyłało mnie wyłącznie do publikacji chrześcijańskich – opowiada Krzysztof Piech i podkreśla, że nauka Kościoła w tym względzie jest pełna i skuteczna, o czym lata temu przekonał się osobiście podczas kryzysu swojego małżeństwa. Iskra nadziei, jak określa moment łaski jego żona Barbara, rozpaliła się w ich sercach podczas weekendu dla małżeństw "Miłość i Prawda" organizowanego przez Wspólnotę Emmanuel.

Według Piechów przebaczenie jest procesem długotrwałym, trwającym niekiedy wręcz dziesiątki lat. Tej umiejętności trzeba się uczyć, i to nieustannie. – Dla mnie podstawą przebaczenia jest osobista relacja z Panem Bogiem – wyjaśnia Krzysztof Piech. – Bo ono jest aktem współpracy człowieka z Bogiem. A są też takie sytuacje, gdy bez zwrócenia się do Boga o pomoc przebaczenie jest w ogóle niemożliwe, zwłaszcza gdy dotyczy to głębokich zranień, np. spowodowanych przemocą, psychiczną czy fizyczną, grzechami ciężkimi.

Piechowie, którzy zawdzięczają łasce rekolekcji "Miłość i Prawda" odnowę swojego małżeństwa, obecnie zaangażowani są w prowadzenie tych rekolekcji na południu Polski.

Także w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odbędą się wiosną rekolekcje dla małżeństw "Miłość i Prawda". Składający się z trzech weekendów cykl odbędzie się w Skrzatuszu 21 i 22 marca, 25 i 26 kwietnia oraz 6 i 7 czerwca. Więcej informacji i zapisy TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama