Nowy numer 08/2020 Archiwum

Sprzeciw, ale i propozycja. Komunikat biskupa w sprawie in vitro

Komunikat został odczytany w niedzielę 19 stycznia w parafiach kołobrzeskich. To w związku z uchwałą Rady Miasta z 16 stycznia o dofinansowaniu procedury in vitro ze środków publicznych.

Komunikat biskupa diecezjalnego Edwarda Dajczaka dotyczący moralnych aspektów sztucznego zapłodnienia in vitro

Siostry i Bracia!

Współczesny problem bezpłodności sprawia, że coraz częściej spotykamy małżeństwa poszukujące metod wspomagania poczęcia. Kościół, który zawsze opowiada się za życiem, towarzyszy osobom dotkniętym bolesnym problemem niepłodności i nie pozostawia ich osamotnionych. Proponuje drogi wypracowane przez współczesną medycynę, akceptowane przez bioetykę i Naukę Kościoła. Wśród nich ważne miejsce zajmuje naprotechnologia, metoda leczenia niepłodności. Jako uznana procedura medyczna, pomaga w doczekaniu się potomstwa u wielu małżeństw starających się o nie. W naszej diecezji mamy już kilku lekarzy i instruktorów, którzy wyspecjalizowali się w naprotechnologii.

Mimo coraz większej popularyzacji tej skutecznej metody, panuje wciąż duże zainteresowanie sztucznym zapłodnieniem, potocznie nazywanym in vitro. Ze względu na procedurę pozostaje ono w sprzeczności z nauczaniem Kościoła, ponieważ poczęcie jednego życia, które się rozwija, odbywa się kosztem innych, które są niszczone. Dlatego Kościół stojący na straży życia sprzeciwia się tej metodzie, jako głęboko nieetycznej i sprzecznej z nauczaniem Jezusa.

Dlatego proszę Was, Siostry i Bracia, o głęboką refleksję nad wartością ludzkiego życia i proszę, byśmy zawsze opowiadali się za nim. Wielką troską i modlitwą ogarniam cierpiących z powodu niepłodności. Otaczam swoją modlitwą także tych, którzy szukali rozwiązania swoich problemów w metodzie in vitro, pamiętajcie: jesteśmy razem w Kościele otoczeni miłością Jezusa, jesteśmy Siostrami i Braćmi.

+ Edward Dajczak
Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski


Przeczytaj nasz komentarz w tej sprawie: Sprzeciwić się, ale nie stać się przeciwnikiem

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama