To nie tylko wyścig o statuetkę Niebiańskiego Anioła, ale tradycja, która integruje parafię i okolicę. 18 wykonawców – solistów i zespoły – wyśpiewało kolędy i pastorałki w Żydowie.
W parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żydowie odbył się 19 stycznia Parafialny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Po raz szósty zjechali się pasjonaci śpiewania, by zaprezentować piękno bożonarodzeniowego kolędowania. Nie zabrakło współczesnych pastorałek, ale głównie sięgano po utwory tradycyjne. Niektóre występy wręcz porywały do wspólnego kolędowania.
Kolęda jest lepsza
– Przegląd to wspaniała tradycja, kontynuujemy ją – mówi Bożena Kadukowska z zespołu Olszyna z Żydowa. Jak dodaje kierowniczka ludowego zespołu, jest o co walczyć i to nie tyle o nagrody w organizowanym od 6 lat przeglądzie, ile w ogóle o podtrzymywanie chrześcijańskiej tradycji. – Jednak się wykruszamy, młodzi do nas nie dochodzą. W tym roku zabrakło nawet kolędników na wsi. Ale nie zniechęcamy się, cały czas rozśpiewujemy Żydowo – zapewnia Bożena Kadukowska.
To zaangażowanie parafian docenia proboszcz ks. Robert Gromek. – Kiedy niedawno obejmowałem parafię i rada parafialna poinformowała mnie, że w styczniu odbędzie się przegląd kolęd, to przeraziłem się: tyle pracy… Ale od razu usłyszałem: wszystkim zajmą się parafianie. To pokazało mi od razu, że tu między ludźmi jest miłość i że ona realizuje się także w życiu Kościoła – stwierdza ks. Gromek. I pyta: –Czego lepiej się słucha kazania czy kolędy? Wskazuje na to drugie. – W kolędzie jest zawarta prawda teologiczna i to przekazywana w piękny sposób, prosto z serca. Maria Joniec od 8 lat jest organistką w kościele w Żydowie. Dostrzega, że parafialny przegląd się rozwija. – Ludzie czekają na to wydarzenie, ono nas jednoczy. I dajemy przykład młodym, że to jest nasza religijna kultura. Muzyka jednoczy, pomaga modlitwie. Co więcej, uczy nas troski o piękne przeżywanie liturgii.
Radość, nie perfekcja
Przegląd „O Niebiańskiego Anioła” znany jest ze swojskiej atmosfery. – Przez te lata spotykam osoby, które wspominają kolędowanie w naszym kościele. Mówią o pięknym klimacie, takim naprawdę swojskim – mówi Elżbieta Sekuła, przewodnicząca rady parafialnej. Jak przekonuje, przegląd kolęd to przede wszystkim piękna forma modlitwy. – To także wspaniała integracja środowiska, nie tylko naszego, w Żydowie, ale też regionu. Potwierdza to burmistrz Polanowa Grzegorz Lipski. – Przegląd aktywizuje nie tylko środowisko samej parafii czy sołectwa Żydowo, ale też innych miejscowości, a nawet ościennych gmin. A przede wszystkim integruje, bo kultura nie dzieli, a łączy – stwierdził.
Przewodniczący jury konkursowego Tadeusz Cieślak (przed laty tenor Warszawskiej Opery Kameralnej, nauczyciel akademicki) zastrzega, że w przeglądzie „O Niebiańskiego Anioła” nie chodzi o perfekcję. – Bierzemy pod uwagę radość śpiewania, entuzjazm i śpiew na chwałę Bogu. Wszystkie inne rzeczy są mniej ważne – powiedział. Najmłodsi w tym roku nieco zawiedli – występujących dzieci i młodzieży było mniej niż w poprzednich edycjach – ale znaleźli się i tacy, którzy debiutowali, jak duet Klaudia i Nadia z Bobolic. Dziewczynki zainspirowane przez mamę Klaudii, same wzięły się za próby instrumentalne: Klaudia na organach, Nadia na akordeonie. Dwa tygodnie wspólnie szlifowały „Wśród nocnej ciszy”. – Ta kolęda jest piękna, ale też… najlepiej nam wychodzi – przyznały boboliczanki, którym zależy na wygranej. A także na tym, by przekonać się, jak to jest na scenie. – Śpiewamy kolędy w domu, tak po prostu, nie tylko z najbliższą rodziną, ale też z gośćmi – mówi Klaudia.
Jury przyznało nagrody w kilku kategoriach. Zwycięzcy otrzymali statuetki Niebiańskiego Anioła i nagrody rzeczowe. Grand Prix przeglądu trafiło do polsko-ukraińskiego tria ze Słupska, który tworzą Dina i Natalia Pokotyliuk oraz Jolanta Czerniakowska. Ich niezwykłe wykonanie wywołało burzę oklasków. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował „Gość Niedzielny”.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się