Nowy numer 48/2020 Archiwum

Parafianie ze Szczecinka złożyli projekt do Budżetu Obywatelskiego

Czy renowacja tarcz zegara na wieży kościoła Mariackiego w Szczecinku zostanie sfinansowana z Budżetu Obywatelskiego? Głosowanie już niedługo.

Chodzi o renowację trzech tarcz zegara na wieży kościoła Mariackiego. Koszt inwestycji został oszacowany na 132 900 złotych.

Jedna z tarcz została już wyremontowana wcześniej, co spotkało się z pozytywnym przyjęciem mieszkańców miasta.

Parafianie ze Szczecinka złożyli projekt do Budżetu Obywatelskiego   Jedna z tarcz została już odnowiona. Na swoją kolej czekają pozostałe trzy. Każda z nich ma inne polichromie. Archiwum Parafii Mariackiej

Autorem zgłoszonego projektu jest Grzegorz Kilian, członek rady parafialnej. Jak można przeczytać w uzasadnieniu umieszczonym na stronie Budżetu Obywatelskiego, renowacja tarcz zegara, który znajduje się w centralnym punkcie miasta, ma także znaczenie wizerunkowe. Jest to więc projekt, który wspiera nie tylko konkretną parafię, ale dotyczy miasta jako takiego, ponieważ kościół Mariacki jest budowlą charakterystyczną dla Szczecinka, widoczną niemal z każdego miejsca.

Głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego rusza 3 lutego na specjalnej stronie internetowej.

- Byłaby to pierwsza renowacja tych tarcz od ich powstania, czyli od ponad 100 lat. W ramach prac zostaną przywrócone pierwotne polichromie, odnowione wskazówki oraz mechanizmy, które znajdują się w tarczach. Zegar więc będzie przygotowany do podłączenia go do głównego napędu - wyjaśnia ks. Jacek Lewiński, proboszcz parafii Mariackiej w Szczecinku.

Niestety, renowacja tarcz nie oznacza bowiem jeszcze uruchomienia zabytkowego zegara. Jego napęd wciąż wymaga naprawy. Jak mówi ks. Jacek Lewiński, potrzeba na to kolejnych 100 tysięcy złotych: - Stan mechanizmu nie jest najlepszy. Nie funkcjonował on od zakończenia wojny. Wiele jego elementów wymaga zupełnego odtworzenia. Jesteśmy w kontakcie z niemiecką firmą, która go wykonała. Jest gotowa nam pomóc. Plan jest taki, aby zegar ponownie uruchomić. Staramy się o kolejne dotacje na remont wnętrza wieży, który będzie wiązał się właśnie m.in. z naprawą mechanizmu zegara.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama