Nowy numer 38/2023 Archiwum

1 proc. dla hospicjum Caritas

Rozpoczęła się kampania informacyjna Caritas "Pomagam bliźniemu". W tym roku podatnicy mogą wesprzeć diecezjalne hospicjum w Darłowie.

Fundusze pozyskane w ramach tegorocznego odpisu 1 proc. podatku przez diecezjalną Caritas przeznaczone zostaną w dużej części na działalność Hospicjum im. Bp. Czesława Domina w Darłowie. - Działalność hospicjum generuje niemałe koszty, co świadczy o tym, że jest to miejsce, które rzeczywiście służy ludziom, że niemal cały czas jest tam pełne obłożenie. Wsparcie tych chorych rozumiemy jako zadanie niesienia pomocy bliźniemu w imię miłości Chrystusa - wyjaśnia ks. Tomasz Roda, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Prócz hospicjum beneficjentami tegorocznej kampanii "Pomagam bliźniemu" będą: Dom Samotnej Matki, bursa dla chłopców w Szczecinku, warsztaty terapii zajęciowej, świetlice. A także konkretne osoby, do których pomoc kierowana jest najczęściej na wniosek Parafialnych Zespołów Caritas, rozpoznających na terenie danej parafii potrzeby tych, którym rzeczywiście wsparcie jest potrzebne. - Chodzi między innymi o zakup sprzętu medycznego dla chorych lub niepełnosprawnych czy o dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych - wyjaśnia ks. Roda.

Dzięki środkom finansowym pozyskanym z 1 proc. działalność Caritas może być świadczona w sposób profesjonalny i ciągły. To wsparcie może trafiać do coraz większego grona osób najuboższych i wykluczonych. Przy czym trzeba zaznaczyć, że z roku na rok wpływy z 1 procenta na konto Caritas rosną. W ubiegłym roku w ramach kampanii "Pomagam bliźniemu" Caritas zanotowała wzrost środków finansowych o 40 tys. złotych w stosunku do roku poprzedniego.

– Dzięki życzliwości darczyńców w ubiegłym roku pozyskaliśmy blisko 240 tys. złotych, z odpisu za rok 2018. Widzimy, że diecezjanie doceniają to, że nasza pomoc jest skierowana na konkretne cele, trafia do konkretnych osób, a pieniądze są dobrze pożytkowane – ocenia ks. Tomasz Roda.

Osoby, które chcą wesprzeć diecezjalne hospicjum Caritas, wypełniając formularz PIT powinny wpisać nr KRS 0000274950 z dopiskiem HOSPICJUM.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast