Nowy numer 42/2020 Archiwum

Awokado zaowocuje. Udana akcja Caritas "Drzewo życia dla Rwandy"

Zebrano sporo pieniędzy i doświadczenie, jak przeprowadzać "akcję awokado". Odwiedzi nas misjonarz, pracujący wśród rwandyjskich rodzin.

Caritas diecezji podsumowała zainaugurowany w grudniu nowy projekt pn. "Drzewo życia dla Rwandy". Polegał on na zbiórce pieniędzy na rzecz ubogich rodzin w Afryce, a konkretnie na zakup sadzonek drzewek awokado, których pożywne i bogate w składniki odżywcze owoce są ważnym składnikiem diety ubogich mieszkańców Czarnego Lądu.

Akcja spodobała się naszym diecezjanom. Wzięło w niej udział 28 Szkolnych Zespołów Caritas. Najwięcej – bo ponad 2 tysiące złotych – zebrało SKC działające przy Szkole Podstawowej w Bierzwnicy. Łącznie zebrano 18 tysięcy złotych.

– Jesteśmy zaskoczeni kwotą, jaka wpłynęła po tej akcji na konto Caritas. 18 tysięcy to sporo. Obliczyliśmy, że będziemy mogli zakupić za to około 500 sadzonek awokado. Tym bardziej, że to było nasze pierwsze "Drzewo życia dla Rwandy". I w ogóle podjęliśmy tę akcję jako pierwsza diecezja w Polsce – mówi Krystian Linnik, koordynator Centrum Wolontariatu Caritas diecezji. – Naszymi doświadczeniami dzielimy się teraz z innymi diecezjami, które również zamierzają wejść w ten projekt.

Zaletą akcji jest m.in. to, że prosty pomysł wolontariusze mogli realizować w wybrany przez siebie sposób. W większości były to kwesty przeprowadzone w ramach jarmarków przedświątecznych, głównie w szkołach, ale też przy parafiach. Autorskim pomysłem opiekunów SKC było wydrukowanie naklejek z logo akcji, które przyklejano na odzież darczyńców. W ten sposób kampania nabierała rozmachu.

Akcja będzie wznowiona przed kolejnymi świętami Bożego Narodzenia. W międzyczasie młodzi diecezjanie będą mogli omówić ją i dowiedzieć się więcej o jej beneficjentach – rwandyjskich rodzinach – od misjonarza, który wśród nich pracuje. Kapłan zapowiedział swoją wizytę w Polsce i – jak informuje Krystian Linnik – zamierza spotkać się z polskimi wolontariuszami zaangażowanymi na rzecz jego wiernych. Planowanych jest kilka spotkań w naszej diecezji, w szkołach, które przeprowadziły w grudniu u siebie  "Drzewo życia dla Rwandy".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama