Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Nie boją się wilków

Pieszo, po ciemku i w deszczu, a jednak coś ich ciągnie, żeby iść. – Ta pielgrzymka jest prowokująca – mówi ks. Mariusz Kałas, proboszcz parafii w Człopie.

W piątek o godz. 21 gromadzą się pod krzyżem przy kościele parafialnym w Człopie. Po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego wyruszają w drogę. Pogoda nie ma znaczenia. Przyzwyczaili się już do tego, że nie jest najlepsza. – Tak się składa, że za każdym razem towarzyszy nam deszcz – mówi ks. Marcin Sypka, wikariusz, inicjator nocnej pieszej pielgrzymki do Skrzatusza, patrząc na krople deszczu jako na znak Bożego błogosławieństwa. Tak było również w nocy z 31 stycznia na 1 lutego.

Pierwsze soboty inaczej

Dystans około 40 kilometrów pątnicy pokonują mniej więcej w 11 godzin. Między 8 a 9 meldują się w Skrzatuszu, uczestniczą we Mszy św., a następnie spędzają czas na agapie przy kawie i cieście.

Pani Janina idzie pierwszy raz. – Jestem przerażona. Tak daleko jeszcze nie chodziłam – przyznaje na chwilę przed wyjściem. Nad ranem w Skrzatuszu na jej twarzy widać zmęczenie i lekki zawód. – Nie dałam rady i trochę musiałam podjechać. Ale warto było. Myślę o tym, żeby wybrać się za miesiąc – przyznaje.

Również pani Krystyna, która szła po raz trzeci, za pierwszym razem musiała zrezygnować. Nie poddała się jednak. – Kiedy pielgrzymka się kończy, ja już nie mogę doczekać się następnej − mówi z przekonaniem.

Po co taka pielgrzymka? Jak każda, poprzez trud drogi i radość dotarcia do celu, przypomina o pielgrzymim wymiarze ludzkiego życia. Ale jest coś jeszcze. – Chodzi nam o wynagradzanie Niepokalanemu Sercu Maryi w ramach odprawiania pierwszych sobót miesiąca – wyjaśnia ks. Marcin. Parafia w Człopie jest chyba jedyną wspólnotą w diecezji, która nabożeństwo pierwszych sobót organizuje w taki niecodzienny, bo – dosłownie – nocny sposób.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy