Nowy numer 08/2020 Archiwum

Małżonkowie okazują sobie bliskość do końca życia. Także tę seksualną

W każdym wieku, bez moralizowania i upominania, małżonkowie powinni poznawać prawa psychologiczne służące pogłębianiu bliskości, także seksualnej - uważa psychiatra i psychoterapeutka Joanna Kasperek.

Walentynki to okazja nie tylko do wyjścia na wyjątkową randkę, ale też podjęcia tematów związanych z okazywaniem uczuć pomiędzy kobietą i mężczyzną. Jak mogą czynić to małżonkowie? W jaki sposób wyrażać potrzebę bliskości seksualnej? Zapytaliśmy o to Joannę Kasperek, słupską psychiatrę i psychoterapeutkę, związaną z wieloma inicjatywami chrześcijańskimi, aktualnie zaś z projektem „Rozruszaj swoje małżeństwo” – cyklem konferencji dla małżeństw realizowanym w Domu Świętej Rodziny przy sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP w Słupsku.

– Na człowieka i jego płciowość należy patrzeć integralnie, bez oddzielania aktu seksualnego od miłości i płodności – mówi J. Kasperek. Swoją wiedzę opiera zarówno na pracach badawczych seksuologów, jak i dokumentach kościelnych, szczególnie encyklikach papieskich: Humanae Vitae Pawła VI oraz Evangelium Vitae Jana Pawła II, oraz na poglądach takich autorytetów, jak benedyktyn Karol Meissner, Wanda Półtawska.

– Staram się pokazać, jak ważna i ożywiająca związek jest relacja seksualna w małżeństwie – mówi J. Kasperek, odcinając się od powszechnie promowanego rozumienia seksualności jako zbioru technik erotycznych. – A przecież nie rezygnując z dbałości o przyjemność, możemy tak pogłębić relację małżeńską, że łącząc sfery biologiczną, psychologiczną i duchową, docieramy do poczucia takiego szczęścia, że można już tylko milczeć.

Według psychoterapeutki relacja małżeńska podarowana jest kobiecie i mężczyźnie jako zadanie do końca życia, a kończy się dopiero ze śmiercią jednego z nich. To wskazówka, że sfera seksualna jest zadaniem aktualnym zawsze, bez względu na staż małżeński. – Zapraszam małżonków w każdym wieku, by bez moralizowania i upominania, poznawali prawa psychologiczne służące pogłębianiu bliskości, także tej seksualnej – podsumowuje J. Kasperek.

Więcej o seksualności małżeńskiej można dowiedzieć się podczas spotkania „Rozruszaj swoje małżeństwo” 14 lutego o godz. 19.30 w Domu Świętej Rodziny przy sanktuarium św. Józefa Oblubieńca  NMP w Słupsku. Druga część tego tematu będzie podjęta 17 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama