Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pomagać przez przytulenie. Rekolekcje dla wolontariuszy w Koszalinie

W CEF zgromadziło się 100 wolontariuszy parafialnych Caritasów. Uczyli się, jak nieść pomoc nie tylko tę materialną, ale też duchową.

Rekolekcje Parafialnych Zespołów Caritas odbywały się od 14 do 16 lutego w CEF w Koszalinie. Wzięło w nich udział ok. 100 osób z północnej części diecezji. Nauczanie o sensie wolontariatu podjął bp Edward Dajczak.

– Naszym posłannictwem jest wyjście do ludzi, którzy potrzebują opieki czy jakiejś pomocy materialnej, ale takie wyjście, które przynosi im Boga – wyraża swoje refleksje Marzenna Popiel z parafii pw. św. Faustyny w Słupsku. – Nie może to polegać na tym, że idziemy komuś pomóc i nic poza tym, ale trzeba mu też zanieść Jezusa. Czasem to jest po prostu rozmowa i duchowe wsparcie. Bo okazuje się, że to jest niekiedy temu człowiekowi bardziej potrzebne niż dar materialny.

Jak dodaje Bogusława Iwaśków z tej samej parafii, ludzie starsi i samotni potrzebują zainteresowania, uśmiechu. – Chodzi o to, żeby pochylić się nad tą osobą, dotknąć serdecznie, przytulić. To daje ludziom wielką radość – mówi wolontariuszka. Nauczenie się takiej postawy wymaga wysiłku, a siły do tego można czerpać właśnie na rekolekcjach.

Wolontariusze z parafii pw. św. Faustyny w Słupsku cieszą się już 18 latami posługi najuboższym w swojej parafii. Na ich koncie jest wiele dzieł charytatywnych.

– W większości trwamy od lat w tym samym składzie, a grupa liczy ok. 20 osób – mówi Małgorzata Krzemień, przewodnicząca Parafialnego Zespołu Caritas. Co prawda, jak dodaje, zespół się starzeje, a młodzi nie dochodzą do niego. Mimo to dołączają do niektórych akcji – jak roznoszenie paczek dla ludzi chorych – gdy potrzebnych jest więcej rąk do pracy.

Panie z parafii św. Faustyny zauważają, że ich praca w Caritas się zmienia. – O ile przed laty prowadziłyśmy świetlicę dla dzieci, o tyle teraz dzieci jest coraz mniej i nasze siły kierujemy ku osobom starszym – wyjaśnia M. Krzemień. Jak wyjaśnia, wolontariusze Caritas starają się wyciągnąć seniorów gdzieś dalej, np. na pielgrzymki autokarowe, a także zapraszają ich na regularne spotkania przy parafii. Ostatnim wydarzeniem zorganizowanym przez PZC w tej parafii było spotkanie z poczęstunkiem i muzyką z okazji Światowego Dnia Chorego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama