GN 14/2020 Archiwum

Diagnoza? Samotność!

Diecezjalne obchody odbyły się 16 lutego w darłowskim hospicjum. – Chorobą chorych jest samotność – mówi jedna z wolontariuszek.

W homilii bp Krzysztof Włodarczyk nawiązał do Orędzia papieża Franciszka na 28. Światowy Dzień Chorego, którego hasłem przewodnim są słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”. – Gdzież mamy przyjść, kiedy jest cierpienie, ból, osamotnienie, a może nawet odrzucenie? Pan Jezus woła, żeby przyjść do Niego, aby znaleźć pokrzepienie duchowe, ale także, według woli Bożej, uzdrowienie fizyczne. Nie daje prostej recepty, jak żyć, ale daje swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie, a więc to, co nadaje życiu człowieka sens – podkreślał.

We Mszy św. uczestniczyli pacjenci hospicjum, ich rodziny oraz personel wraz z wolontariuszami. Eucharystię z biskupem koncelebrowali: ks. Dawid Andryszczak, diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia, oraz ks. Krzysztof Sendecki, dyrektor darłowskiej placówki.

– W hospicjum każdy dzień jest podobny. Walczymy o to, żeby chorzy czuli się tutaj jak w domu, żeby ich nie bolało, żeby Pan Bóg uwolnił ich od lęków. Chcemy, jak tylko się da, podnieść jakość ich życia, która w chorobie tak bardzo się obniża – mówi ks. Sendecki, podkreślając rolę wolontariuszy.

Oni sami swoją pracę określają jako towarzyszenie, które jest równie ważne jak profesjonalne procedury medyczne. – To towarzyszenie może przyjmować różne postacie, może to być cicha obecność przy chorym, trzymanie za rękę, uśmiech, dawanie poczucia, że ktoś przy mnie jest, nie jestem sam, bo to samotność jest chorobą chorych – mówi Beata Płachecka, która jest wolontariuszką od czterech lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama