Nowy numer 2/2021 Archiwum

Odkryj ten sens

To weekend bez formułek i mądrych traktatów, ale i bez gotowych odpowiedzi. Tu młodzi szukają własnych dróg, rozwiewają wątpliwości, uczą się być blisko Boga. Bo we wspólnocie łatwiej.

Ksiądz, siostra zakonna oraz animatorzy świeccy dbają o to, żeby program nie był nudny. Oprócz konferencji, modlitwy, spotkań w grupach jest też gra terenowa. Dla nocnych marków – spacer nad morze, dla hardcorowców – jutrznia o świcie. Pomiędzy spora dawka śmiechu i zabawy. – Papież Benedykt mówił, że chrześcijaństwo to spotkanie z Jezusem. Nie trzeba wielkich rzeczy, mądrych słów. Naszym zadaniem jest pokazanie im, że Jezus przychodzi do każdego z nich, siada obok, chce pogadać. Nie w tym rzecz, żeby spędzić trzy dni na kolanach. Nie mają spotykać Boga w kaplicy, ale przez kaplicę. Mają przez nią przejść i pójść dalej z Tym, którego spotkają: do swojej codzienności, do swojego środowiska – tłumaczy prowadzący rekolekcje w Podczelu ks. Tomasz Kędzierski.

Nie zatrzymywać się

Na czwartą edycję rekolekcji Odnowy w Duchu Świętym pod hasłem „Odkryj ten sens” przyjechało ponad 40 uczestników. Program trzydniowego pobytu nad morzem pęka w szwach, ale nikt nie narzeka. – Co jest dla ciebie ważne w życiu? Gdzie szukasz odpowiedzi na dręczące pytania? Za czym tęsknisz, o czym marzysz? Co powiedziałbyś osobie, która mówi, że jej życie jest bez sensu? – odpowiedzi na te pytania młodzi szukają, pracując w grupach. Pytają o życie doczesne i wieczne.

– Młodzi potrzebują rozmawiać między sobą. A z tym bywa trudno, bo nierzadko czują, że jako osoby wierzące różnią się od swojego środowiska. Zdarza się wręcz, że narażeni są z tego powodu na krytykę czy drwiny. Czasami na takie rozmowy nie ma miejsca też w środowisku rodzinnym. Więc gdzie szukać odpowiedzi na swoje pytania? – pyta Beata Oleksiewicz, jedna z odpowiedzialnych za organizację rekolekcji.

Uczestnicy są różni: jedni z rodzin wierzących, uformowanych, inni – letni i pogubieni. I jedni, i drudzy szukają tego samego: sensu. – Pierwsza podpowiedź: macie prawo powiedzieć, że coś jest bez sensu, że życie nie ma sensu. Chodzi jedynie o to, żeby nie zatrzymać się na tym bezsensie, tylko iść dalej, szukać. My pokazujemy kierunek, w którym iść, żeby znaleźć. Ale nie wybierzemy za nich drogi – mówi ks. Tomasz.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama