Nowy numer 2/2021 Archiwum

Juniorzy zbiorą pieniądze dla seniorów. Rusza Skarbonka Wielkopostna

Zrezygnuj w Wielkim Poście z jakiejś przyjemności i złóż ofiarę do skarbonki - zachęca Caritas, zwłaszcza najmłodszych, katolików.

Z początkiem Wielkiego Postu rusza doroczna akcja Caritas - Skarbonka Wielkopostna. Uczestnicy zaproszeni są do złożenia jałmużny, zwłaszcza związanej z podjętym wyrzeczeniem. Jak podaje koordynatorka akcji Marlena Woźniak, w zeszłym roku Caritas rozprowadziła za pośrednictwem parafii 21 tys. skarbonek. W tym roku przekazała około 24 tys. Skarbonki są dostępne w parafiach, a także w siedzibie Caritas w Koszalinie.

Do wielkopostnej kwesty zaproszone są szczególnie dzieci i młodzież. To sposób nie tylko na praktykowanie ascezy, ale też integrację pokoleń i uczenie najmłodszych odpowiedzialności międzypokoleniowej.

Ofiary składane do skarbonek przez cały Wielki Post będą zbierane przed Wielkanocą w parafiach. Połowa zgromadzonych w ten sposób pieniędzy pozostanie w parafii, gdzie będzie spożytkowana na rzecz seniorów mieszkających na jej terenie. Pozostała część wesprze inicjatywy Caritas diecezjalnej.

– Naszą uwagę od lat kierujemy ku seniorom. To ogromna i wciąż poszerzająca się grupa społeczna, ze względu na którą przed Caritas stoją ogromne wyzwania – przypomina ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezji. – Chodzi o takie proste wsparcie, jak refundacja leków, terapii, zapewnienie sprzętu medycznego, zakup żywności, opału czy w niektórych przypadkach opłacenie rachunków. Dotyczy to szczególnie ludzi starszych z terenów wiejskich.

Wolontariusze Caritas szukają sposobów, jak nie tylko wspierać, ale i integrować starszych ludzi ze środowiskiem parafii. – Coraz wyraźniej dostrzegamy, że oprócz zapewnienia podstawowych potrzeb, seniorzy oczekują zatroszczenia się o nich jako o ludzi osamotnionych, a wręcz wyizolowanych – zauważa ks. Roda. – Toteż środki pozyskane w ramach jałmużny wielkopostnej chcemy przeznaczyć między innymi na organizację spotkań integracyjnych.

Jak dodaje dyrektor, w niektórych parafiach takie inicjatywy zostały już podjęte. Przykładem jest akcja "Słoik św. Franciszka" w Sławoborzu i Powalicach, gdzie seniorzy uczą dzieci gotowania, a potrawy trafiają na stoły najuboższych. O integrację seniorów z parafią dbają także zespoły Caritas w parafii pw. św. Faustyny w Słupsku, w parafii mariackiej w Szczecinku czy w Barwicach i inne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama