Nowy numer 31/2021 Archiwum

Dla chrześcijan w Syrii i w Strefie Gazy. Syryjczyk zachęca koszalinian do wsparcia programu humanitarnego

Do dołączenia do programu Rodzina Rodzinie, największego programu humanitarnego Caritas, zachęca w katedrze damasceńczyk Farad Ablu Jrab.

1 marca wraz z delegacją z Caritas Polska przybył do Koszalina Farad Ablu Jrab i przekonywał uczestników Mszy św. w katedrze do dołączenia do programu wspierającego rodziny z krajów ogarniętych wojną lub konfliktem na Bliskim Wschodzie.

Farad pochodzi z Damaszku, ale od kilku lat mieszka wraz z rodziną w Warszawie. Pracuje w Caritas Polska.

– Jestem szczęśliwy, że mogę mieszkać w Polsce, że znalazłem tu dobrą pracę, mogę tu żyć bezpiecznie ze swoją rodziną. Bardzo dziękuję Polakom za tę pomoc – powiedział.

Misją Farada jest wsparcie rodaków żyjących w dramatycznej sytuacji w Syrii, gdzie wojna trwa nieprzerwanie od 2011 roku, a na północy kraju wciąż toczą się walki, przy czym także pozostałe prowincje cierpią ze względu na skutki wojny. Ludność dotyka bezrobocie, brak możliwości godnego zarobkowania, wzrost cen. W tym kraju pomocy humanitarnej potrzebuje 11 milionów osób.

Syryjczyk zachęcał, by w ramach sprawdzonego już programu Caritas "Rodzina Rodzinie" wesprzeć rodziny w Aleppo.

Darczyńcy mogą mieć pewność, że ich pieniądze – składane jednorazowo lub w comiesięcznych transzach – trafią do rodzin najbardziej potrzebujących pomocy. Naborem rodzin do programu zajmują się lokalni partnerzy Caritas – parafie i organizacje chrześcijańskie w Aleppo oraz Caritas Jerozolima dla rodzin w Strefie Gazy.
Rodziny korzystające z programu w Aleppo są w większości chrześcijańskie (niewielki jest odsetek rodzin muzułmańskich). W Strefie Gazy jest to kilkadziesiąt rodzin muzułmańskich i kilkadziesiąt chrześcijańskich.

Promocji programu towarzyszy koncert "Razem dla Syrii" w wykonaniu Sylwii Hazboun, koordynatorki programu oraz miłośniczki muzyki Bliskiego Wschodu. 1 marca w koszalińskiej katedrze o godz. 20 wystąpi ona z recitalem inspirowanym wschodnią nutą. Zaśpiewa pieśni w językach arabskim, ormiańskim, hebrajskim i aramejskim, niektóre z nich przetłumaczone na język polski. Wykona też własne autorskie utwory medytacyjne inspirowane muzyką tamtego regionu. Cały repertuar ma wielkopostny charakter, a słuchacze będą mogli przez chwilę poczuć klimat bliskowschodniego chrześcijaństwa.

Więcej informacji o programie Rodzina Rodzinie jest dostępnych na stronach Caritas Polska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama