Uroczystością w Czarnem zakończyły się VIII Pilskie Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie Romuald Zblewski oraz Mariusz Birosz, prezes czarneńskiego Stowarzyszenia „Brygada Inki” zostali uhonorowani Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Odznaczenia od rezydenta RP Andrzeja Dudy za umacnianie suwerenności RP, w tym w szczególności budowanie wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozsławianie dobrego imienia RP poprzez rozwój społeczny i umacnianie więzi z Polakami za granicą zostały przekazane wyróżnionym podczas uroczystości zamykających tegoroczne obchody VIII Pilskich Dni Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
- „Jeżeli zapomnicie o swoich bohaterach, to tak, jakbyście ich jeszcze raz zabili”. Słowa te są jak najbardziej aktualne. Wspominamy tych, którzy mieli być wymazani z ludzkiej pamięci na zawsze, a żyją w niej i mam nadzieję żyć będą na zawsze. Leśnicy byli grupa zawodową, która podczas zawieruchy II wojny światowej poniosła największe straty osobowe. Ponad 20 procent Polskich Lasów a także ich rodzin poniosło śmierć z rąk niemieckich i radzieckich oprawców na czele z dyrektorem Adamem Loretem – przypominał, dziękując za wyróżnienie nadleśniczy Romuald Zblewski.
Wręczenie medali poprzedziła modlitwa oraz złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą, jaka w ubiegłym roku zawisła na ścianie Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie. Poświęcona jest ona pamięci żołnierzy niezłomnych poległych na Kresach Wschodnich II RP w latach 1944-1956 w walce z sowiecką okupacją Rzeczypospolitej oraz niezłomnych leśników z Pomorza, którzy polegli w latach 1939-1955, walcząc przeciwko zbrodniczej okupacji sowieckiej.
Tablica to również efekt działalności propagującej przywracanie należnej pamięci zapomnianym bohaterom realizowana przez czarneńskie Stowarzyszenie „Brygada Inki”.
- Traktuję ten medal jako wyraz uznania działalności wszystkich członków Stowarzyszenia "Brygada Inki". To przede wszystkim czas poświęcony młodzieży, która jest przyszłością naszej umiłowanej ojczyzny. Wychowanie jej zgodnie z wiarą ojców jest naszym obowiązkiem. Drugim aspektem naszej działalności jest przywracanie pamięci naszym bohaterom, zwłaszcza żołnierzom wyklętym. Będziemy kontynuować testament, jaki po sobie pozostawili żołnierze państwa podziemnego i Armii Krajowej. Nauczyli nas, że Bóg, honor i Ojczyzna są najważniejsze w życiu, a dotrzymanie danego słowa jest czymś naturalnym – mówi Mariusz Birosz, prezes stowarzyszenia.
Podczas uroczystości wręczono jeszcze jedno odznaczenie. Ks. dr Jarosław Wąsowicz, dyrektor Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej, duszpasterz polskich kibiców, autor wielu publikacji, został uhonorowany medalem „Pro Patria”, przyznawanym osobom i instytucjom za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej.
Podczas drugiej części uroczystości, która odbyła się w Bibliotece w Wyczechach ks. Wąsowicz zaprezentował najnowszą książkę „Danuta Siedzikówna „Inka”. Pamiętamy”. Reżyser Jacek Frankowski w filmie „Adam Loret – szkic do portretu” przybliżył postać pierwszego dyrektora Lasów Państwowych zamordowanego przez NKWD.
Stowarzyszenie Brygada Inki zaś wręczyła statuetki-podziękowania osobom i instytucjom, dzięki którym może prowadzić działalność, która wykracza daleko poza granice Pomorza i sięga na dawne Kresy Wschodnie.
Wśród uhonorowanych statuetką znalazła się również nasza redakcja.