5 szkolnych kół Caritas zawalczy o 4 tys. zł, które przeznaczy na działania proekologiczne w swoim środowisku.
5 marca w centrali Caritas diecezji odbyły się warsztaty w ramach projektu ekologii integralnej encykliki papieża Franciszka Laudato Si'. Prowadzili je animator krajowy projektu o. Cordian Szwarc OFM oraz edukatorka klimatyczna Emilia Ślimko.
Warsztaty były skierowane do wolontariuszy i opiekunów Szkolnych Kół Caritas, którzy chcą podjąć projekty ekologiczne. Projekt, w którym o grant w wysokości 4000 zł finansowany przez NFOŚIGW zawalczy 5 zespołów, będzie realizowany w naszej diecezji od kwietnia do czerwca. Zwycięzca będzie mógł przeznaczyć tę sumę na działania proekologiczne w swoim środowisku.
W warsztatach wzięli udział przedstawiciele 8 szkół, między innymi z Wałcza, Szczecinka, Sławna i Koszalina. Nadto kolejne SKC są zainteresowane udziałem w projekcie Caritas.
– Podczas szkolenia wolontariusze zapoznali się ze społeczną nauką Kościoła na temat ekologii integralnej, poznali najnowsze informacje o zmianach klimatycznych i stanie planety – informuje Malwina Giełdon, koordynator Caritas diecezji. – Rozmawialiśmy także o tym, jak działać na rzecz poprawy środowiska i w jaki sposób rozwijać myślenie projektowe.
Nie zabrakło też praktycznych wskazówek dotyczących pisania wniosków i realizacji projektów.
– Chcemy pokazać, że zaangażowanie w działania ekologiczne i obywatelskie to najlepsza odpowiedź na wyzwania związane z kryzysem klimatycznym. Dlatego podpowiadamy, jak przełożyć wezwanie ekologiczne papieża Franciszka na praktykę w lokalnych społecznościach – mówi Emilia Ślimko, opierając się na doświadczeniu współpracy z organizacjami pozarządowymi. – Troska o stworzenie to nasz obowiązek i przywilej. Takie rozumienie wynika z chrześcijańskiej wizji świata.
Nabór wniosków przystąpienia do projektu rozpocznie się w drugiej połowie marca. Zainteresowani udziałem mogą zgłaszać się do Malwiny Giełdon ( mgieldon@caritas.org.pl, tel. 728 402 964).