Nowy numer 31/2021 Archiwum

Kobiety malują

Utrwalają miejsca, w których pragną się znaleźć, chwile, które chcą zapamiętać, i kobiece piękno.

Przed laty domy kultury skupiały głównie dzieci i młodzież. Dziś coraz częściej dorośli, szczególnie kobiety, rozwijają w nich swoje pasje. 5 marca, w przededniu Dnia Kobiet, Sławieński Dom Kultury po raz ósmy zaprezentował prace artystyczne kilkunastu kobiet ze Sławna i okolic, które od lat tworzą tu obrazy, witraże, fotografie, formy przestrzenne, batik. – Wystawa „Kobiety malują” to inicjatywa pań, które u nas odkrywają swoje talenty – mówi Izabella Sozańska-Majchrzak, dyrektor SDK. – A są to twórczynie niesamowite: zaczynały przed laty od wykonywania replik, dziś tworzą własne kompozycje. I naprawdę trzeba wytrawnego oka, żeby zobaczyć, że to twórczość amatorska.

Grzegorz Machłaj, kurator wystawy, a zarazem instruktor artystyczny sławieńskich malarek, zaprezentował na wystawie malarstwo olejne, pastele, fotografię, batik, formy użytkowe. – Wystawa jest sposobem ożywienia środowiska – zauważa, choć, jak dodaje, kobiety i bez tego są twórcze i tworzą sporo. – Pozytywne jest to, co wnoszą do swojego otoczenia, które na przykład nagle stwierdza: „nasza księgowa maluje, i to fajnie!”.

Kobiety zaskakują go swoją wrażliwością, emocjami. – A także tym, że w całym pędzie codzienności potrafią znaleźć czas na to, żeby tworzyć. Tą przyjemnością dzielą się z innymi – dodaje G. Machłaj. Zanim Krystyna Majewska chwyciła za pędzel, zakupione podobrazie malarskie przezimowało u niej kilka sezonów. Dziś wiesza swoje dzieła w mieszkaniu i patrząc na nie, odpoczywa.

Zamiast jechać w Tatry, kontempluje górskie pejzaże. – Koleżanki jeszcze jakiś czas wyrzucały mi, że nie mam talentu – wyznaje. – Hm, no nie mam, ale…To mnie wycisza i jest dla mnie rozrywką. Sama się nie spodziewałam, że mimo wszystko to aż tak mi się uda.

Jolanta Ziarkiewicz lubi podglądać mistrzów pędzla, na przykład Gustava Klimta, Władysława Ślewińskiego. Inspirują ją do uchwycenia tajemnicy kobiecego piękna. – Kobieta to wdzięczny temat, bo ona sama w sobie jest wdzięczna – mówi pani Jolanta.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama