Nowy numer 31/2021 Archiwum

Mocno zapamiętać tę noc

Społeczny projekt licealistów wcale nie musiał prowadzić do kościoła. A jednak efektem badań nad stanem wiary rówieśników była propozycja: pomódlmy się za młodzież.

Młodzi z I LO w Szczecinku wzięli udział w tym roku szkolnym – jak ok. 14 tysięcy licealistów i studentów z całej Polski – w praktycznej ogólnopolskiej olimpiadzie pn. „Zwolnieni z teorii”. Odmiennie niż większość – podejmująca tematy kulinarne, związane z dziennikarstwem, sportem, nauką, integracją społeczną, zdrowiem czy ochroną środowiska – wybrali tematykę wiary.

6 marca zaprosili rówieśników do kościoła Mariackiego na całonocne czuwanie. „Adoracja młodzieży za młodzież” to według sześciorga licealistów, zgromadzonych wokół projektu „Bóg uzasadnia, że jest”, sposób, żeby ożywić wiarę wśród młodzieży i zachęcić do wstępowania do grup duszpasterskich.

Spotkanie rozpoczęła wieczorna Msza św. Po niej i konferencji wielkopostnej, którą wygłosił proboszcz parafii ks. Jacek Lewiński, uczestnicy udali się na agapę – by posilić się, porozmawiać i zebrać siły przed wielogodzinnym czuwaniem przed Najświętszym Sakramentem.

Nie czekać, działać

Projekt „Bóg uzasadnia, że jest” licealiści rozpoczęli jesienią ankietą na temat praktyk religijnych wśród młodzieży. Jak zauważa Natalia Wilchowska, wnioski nie były optymistyczne: pokazały, że jest to często wiara powierzchowna, bazująca na tradycji, nie na osobistym doświadczeniu. Licealiści postanowili pokazać, że może być inaczej. I nie chodziło tylko o zalewanie facebookowego funpage’a informacjami i świadectwami, lecz o przeżycie spotkania z Bogiem wraz z nimi – powątpiewającymi, nieprzekonanymi, a nawet niewierzącymi – we wspólnocie zgromadzonej na całą noc.

– Niektórzy z naszej klasy zmienili podejście do wiary w Boga, w tym osoby, które w tym roku nie chodzą na religię – mówi N. Wilchowska. Jak dodaje Jakub Liniewicz, nawet dla jednej takiej osoby warto było się trudzić przez kilka miesięcy.

Do spotkania dołączyli nie tylko licealiści, ale też młodsza młodzież. Pola jest uczennicą SP nr 7. Wraz z grupą kolegów przyszła na czuwanie i zamierzała zostać na nim kilka godzin. – Dojrzewamy, za jakiś czas przyjmiemy sakrament bierzmowania. Niedługo to na nas spocznie odpowiedzialność za świat, za pokój na świecie. Dlatego myślę, że powinniśmy modlić się razem o ważne sprawy – powiedziała nastolatka.

– To świetna inicjatywa, bo pokazuje, że młodzież potrafi się zjednoczyć przy jednym projekcie i że nie musi czekać na impuls ze strony dorosłych czy księży, lecz sama podejmuje działania, by szerzyć wiarę w Boga – mówi Dominik, licealista.

Siedemnastolatek przyznaje, że całonocne czuwanie, zwłaszcza część od północy do rana, która ma się odbyć w ciszy, jest nie lada wyzwaniem. W sukurs młodym przybyli także dorośli, zwłaszcza członkowie wspólnot katolickich z miasta i okolic. Łącznie w czuwaniu wzięło udział 80 osób.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama