Nowy numer 29/2021 Archiwum

Z końcem marca rusza Dom Samotnej Matki w Koszalinie

Po ponad rocznym remoncie koszaliński DSM jest niemal gotowy na przyjęcie mieszkańców. Trwają ostatnie prace, meblowanie i niebawem będzie tu mogło zamieszkać 16 matek z dziećmi.

Uroczyste otwarcie Domu Samotnej Matki w Koszalinie odbędzie się 31 marca o godz. 15. W domu trwają ostatnie prace i meblowanie.

– Cieszymy się, że będziemy znowu mogli otworzyć dom i przyjąć, tym razem więcej i w lepszych warunkach, 16 mam z dziećmi – mówi dyrektor Caritas diecezji ks. Tomasz Roda.

Nowe otwarcie dotyczy nie tylko takich udogodnień jak łazienka w każdym pokoju, nowa bawialnia, jadalnia czy winda dostosowana dla osób niepełnosprawnych, ale także formy działania placówki. – Przygotowaliśmy salę aktywizacji społeczno-zawodowej, ponieważ chcemy zaproponować samotnym mamom kursy zawodowe, by przygotować je do wejścia na rynek pracy.

W trakcie remontu okazało się, jak wielu sprzymierzeńców ma to dzieło.

– Przybyło nam tak wielu przyjaciół, darczyńców, że wręcz trudno ich wszystkich zaprosić na uroczystość oficjalnego otwarcia – mówi zastępca dyrektora Caritas diecezji Jacek Krzyżanowski. – To pokazuje, jak bardzo ważna jest ta placówka w regionie i jak potrzebna.

Ta pomoc z zewnątrz miała szczególne znaczenie w obliczu trudności, które wykonawcy remontu napotkali w trakcie prac. Nie zabrakło budowlanych niespodzianek wymagających korekcji  planów, na przykład przy montażu windy, a najbardziej przykrym wydarzeniem był incydent dewastacji już wyremontowanych pomieszczeń.

– Wszelkie poprawki zostały naniesione, usterki usunięte. Ale udało się – mówi J. Krzyżanowski. Jak dodaje, było to możliwe m.in. dzięki temu, że w sukurs przybywały firmy, które angażowały się w prace i użyczały swego sprzętu. – Obecnie przystąpiliśmy do wyposażenia obiektu w meble, sprzęt.

DSM cieszy się pamięcią diecezjan, wolontariusze Caritas z odległych miejscowości zbierają dary czy kwestują na rzecz domu. Niebawem ruszy też  akcja „Pielucha dla malucha”, podczas której zbierane będą środki czystości, chemia gospodarcza lub przeznaczone na ten cel pieniądze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama