Nowy numer 2/2021 Archiwum

Można się wybrać do lasu. Tylko dokąd?

Nie chodzi tylko o świeże powietrze i ruch. Wokół Koszalina jest wiele leśnych uroczysk, które warto zobaczyć, może po raz pierwszy.

Od poniedziałku 20 kwietnia znów można swobodnie odwiedzać lasy, także te znajdujące się w zarządzie Lasów Państwowych. W lesie nie ma obowiązku używania maseczki lub zakrywania ust i nosa w inny sposób. Należy ją jednak nosić na – również udostępnionych – leśnych parkingach i miejscach postojowych.

Wyjątek dotyczy obiektów infrastruktury turystycznej – wiat, miejsc biwakowych, leśnych siłowni, placów zabaw, wież, tarasy widokowych itp. – z nich nadal nie wolno korzystać. Takie miejsca będą odpowiednio oznaczone taśmą.

Z 19 tysięcy hektarów w pobliżu Koszalina, na których gospodaruje Nadleśnictwo Karnieszewice, prawie 60 proc. stanowią obszary chronione. Jest jednak wiele miejsc, które można i warto zobaczyć, szczególnie uroczych wiosną. To dobra alternatywa dla miejsca postojowego przy Górze Chełmskiej, dość tłumnie odwiedzanego. Oto niektóre z nich:

  • Przytok – miejsce postojowe, dwie drogi wiodą do lasu, jedna z nich do jeziora Mirotki;
  • Sieciemin – miejsce postojowe tuż za wioską, stąd prowadzą dwie drogi do lasu, jedna z nich do rezerwatu Sieciemińskie Rosiczki;
  • za miejscowością Mokre – jedna główna droga do lasu, sporo miejsc na samochody;
  • za miejscowością Maszkowo – spacer wzdłuż rzeki Uniesty;
  • Wierciszewo – możliwość przejścia brukowaną drogą do lasu, następnie można odbić na typową drogę leśną, dodatkowe atrakcje: dwie jodły – jedne z najpiękniejszych pomników przyrody w Nadleśnictwie;
  • Ogród Botaniczny "Arboretum Karnieszewice" – znowu otwarty; ponadto wzdłuż Arboretum jest droga wiodąca do lasu, tę opcję można wybrać, gdy w ogrodzie jest sporo zwiedzających.

Nadto leśnicy przestrzegają przed zaprószeniem ognia w lesie. W lasach jest sucho, to efekt niemal bezśnieżnej i ciepłej zimy oraz braku deszczu wiosną. Prognozy pogody na najbliższe tygodnie nie nastrajają optymistycznie.

Zgodnie z przepisami obowiązuje zakaz wjazdu samochodem do lasu. Drogi, po których można się poruszać autem, są oznaczone. Jeżeli brak takiej informacji, to nie wolno wjeżdżać, ani zostawiać samochodu na poboczu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama