Nowy numer 49/2020 Archiwum

Caritas, czyli sukces po Bożemu. Srebrny jubileusz w Kępicach

Parafialny Zespół Caritas w Kępicach świętował 25-lecie swojej działalności. Eucharystii w kościele parafialnym przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk.

Obchody srebrnego jubileuszu parafialnej Caritas, ze względu na restrykcje sanitarne związane z trwającą epidemią, miały skromniejszy przebieg. Do miejscowego kościoła na Mszę św., zgodnie z nowymi zasadami, może wejść zaledwie kilkanaście osób.

Dziękując za 25 lat działalności miejscowego PZC bp Krzysztof Włodarczyk powiedział: - Przy okazji takiej uroczystości cisną się na usta pochwały i słowa należnej wdzięczności. Nie patrzymy jednak na srebrny jubileusz Caritas z perspektywy sukcesu, ponieważ Ewangelia nie zna takiego słowa. Dziękujemy Bogu i ludziom za stokrotne owoce zasiewu oraz obfite miłością żniwa.

Definiując istotę działalności charytatywnej Kościoła, biskup stwierdził: - Bóg, który jest miłością, działa w świecie również przez miłość. Chrześcijanie tę miłość nazywają właśnie Caritas. Ona jest najpiękniejszym zwierciadłem życia uczniów Chrystusa, który nakazał nam, abyśmy się wzajemnie miłowali.

Biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ukazał zaangażowanie w dzieła charytatywne jako przejaw przyjaźni człowieka z Bogiem. - Jezus powiedział w Ewangelii: "Jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję." Myślę, że świętując jubileusz, z pełną świadomością możemy powiedzieć, że jesteśmy przyjaciółmi Boga. Bo czy można sobie wyobrazić lepszy sposób wypełniania przykazania miłości niż bezinteresowna służba ludziom potrzebującym? A tej służbie już od 25 lat oddani są pracownicy i wolontariusze Caritas. Począwszy od tych, którzy nią kierują, współpracujących na stałe wolontariuszy, aż po darczyńców, którzy włączają się w to piękne dzieło na różne sposoby - mówił biskup.

Caritas w kępickiej parafii powstała w roku 1995, kiedy jej proboszczem był ks. Alfred Osipowicz. Pierwszym przewodniczącym został Czesław Burglin, który tę funkcję pełnił przez 5 lat. Kolejne 5 lat na czele zespołu stała Anna Pliskowska, a ostatnie 15 lat do dzisiaj szefową grupy jest Jadwiga Roda. Skarbnikiem od samego początku jest Irena Kleina.

Zespół angażuje się w liczne dzieła, nie tylko te, które proponuje Caritas jako całość, ale także realizuje własne projekty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama