Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Nowy pilski inspektor: To służba, nie urząd

Przełożony generalny Towarzystwa św. Franciszka Salezego ks. Ángel Fernández Artime nominował nowego inspektora pilskiej prowincji salezjanów. Na czele Inspektorii pw. św. Wojciecha z siedzibą w Pile stanie ks. Tadeusz Itrych SDB.

Inspektor nominat ma 52 lata. Pochodzi z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Urodził się w Miastku, wychował w parafii św. Jana Bosko w Suchorzu.

Przez ostatnie 6 lat był proboszczem i dyrektorem w Bydgoszczy w parafii pw. św. Marka. Przez kolejne 6 będzie stał na czele Inspektorii Pilskiej.

Decyzję, która zapadła 8 maja inspektor nominat przyjął z zaskoczeniem.

- Z jednej strony jestem zaskoczony decyzją, bo nie myślałem nigdy wcześniej o tym, że mógłbym się nadawać na taki urząd, nie rozważałem w ogóle tego. W ostatnim czasie dostawałem jednak sygnały od współbraci o tym, że wystosowywali moja kandydaturę i widzieliby mnie na tym stanowisku. Im więcej jednak takich syngałów do mnie dochodziło, tym większy stres mi towarzyszył – mówi ks. Tadeusz Itrych w krótkiej telefonicznej rozmowie "na gorąco".

Jak przyznaje nominacja wiąże się z przyjęciem wielkiej odpowiedzialności. 

- Inspektoria terytorialnie obejmuje nie tylko północną Polskę, ale to także domy za granicą: w Gruzji, Rosji, Szwecji. Współbracia pracują też na terenie Niemiec. To ogromny teren, wiele osób, którym chciałbym nieba przychylić - zauważa nowy pilski inspektor i podkreśla, prosząc gorąco o modlitwę: - To służba, nie urząd. Będą wdzięczny za każdą „Zdrowaśkę” i każdemu, kto w tej intencji zapuka do nieba.

Ksiądz Tadeusz Itrych zastąpi ks. Romana Jachimowicza, który w marcu został wybrany przez Kapitułę Generalną Towarzystwa Salezjańskiego na Radcę Regionu Europy Środkowo-Północnej. Konkretne szczegóły przejęcia urzędu ani data jeszcze nie są znane.

Ksiądz Tadeusz Itrych SDB urodził się 23 października 1968 r. w Miastku. Nowicjat odbył w Swobnicy, pierwsze śluby złożył 22 sierpnia 1988 r. Dwuletni postnowicjat odbył w Rumi. Filozofię studiował w Kutnie i Krakowie, zaś teologię w Lądzie nad Wartą. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1999 w Lądzie nad Wartą. Pracował w Bydgoszczy w szkole salezjańskiej w latach 1999-2004 jednocześnie podejmując studia „Zarządzanie oświatą”. W latach 2004-2006 był ekonomem w domu pw. św. Józefa w Szczecinie przy ul. Ku Słońcu. W latach 2006-2012 był dyrektorem i proboszczem w Słupsku, zaś w latach 2012-2014 ekonomem w Pile w domu pw. św. Jana Bosko. W latach 2014-2020 proboszczem i dyrektorem w Bydgoszczy w parafii pw. św. Marka. 8 maja 2020 r. decyzją Przełożonego Generalnego mianowany został Inspektorem Inspektorii pw. św. Wojciecha w Pile.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy