Nowy numer 24/2021 Archiwum

Każdy z nas sprząta las

Spacery kępiczan były krótkie, ale efektywne. Ziemia będzie im długo wdzięczna.

Każdy z nas sprząta las – pod takim hasłem odbyła się wiosenna akcja zainicjowana przez wiele nadleśnictw – w tym Nadleśnictwo Warcino – polegająca na zachęceniu spacerowiczów do usunięcia z lasu śmieci pozostawionych przez innych.

– W tym roku, ze względu na wprowadzone obostrzenia, nie możemy organizować społecznych, grupowych akcji. Ponieważ jednak tymczasowy zakaz wstępu do lasów został cofnięty i indywidualne spacery stały się możliwe, zachęcamy wszystkie osoby, które zdecydują się wyjść na krótki spacer, do działania proekologicznego – wyjaśnia Kamil Szydłowski, specjalista ds. edukacji leśnej Nadleśnictwa Warcino.

Współpracę z warcińskimi leśnikami podjęły Spółdzielnia Socjalna „Zielony Punkt” oraz miejscowa biblioteka, z której chętni mogli pobrać worki na śmieci i rękawice ochronne, a po pracy wyrzucić śmieci do ustawionego przed nią kontenera.

Osoby, które po internetowym apelu nadleśnictwa zdecydowały się wziąć udział w akcji, przyznają, że ilość śmieci w lesie jest zatrważająca. Mimo to efekt akcji jest budujący – z warcińskich lasów wywieziono mnóstwo zutylizowanych odpadów. Najmłodsi uczestnicy, a tych nie brakowało, otrzymali od organizatorów puzzle oraz gry rodzinne wydane w ramach specjalnej kolekcji „Kępice – Wygramy!”.

– To przejdzie do historii. Pierwszy raz od 50 lat nie organizowaliśmy zbiorowej akcji proekologicznej. Ale to, że nie można było jej zorganizować zbiorowo, nie oznacza rezygnacji z działań – mówi Kamil Szydłowski. – Jesteśmy dumni, że mimo pandemii mieszkańcy gminy Kępice wybrali się do lasu i zbierali śmieci. To pokazuje, jak ważne jest dla nas środowisko, w którym żyjemy.

Akcja się nie kończy, bo las warto sprzątać zawsze, zwłaszcza po samym sobie. Leśnicy proszą przy tym, aby podczas spacerów zachować szczególną ostrożność z powodu olbrzymiego zagrożenia pożarowego.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama