Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Laurki i mural od uczniów białogardzkiego Zespołu Szkół

Świętowanie urodzin patrona szkoły nieco utrudniła im pandemia. Laurki już są gotowe. Na mural trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Pomysłodawcy nie tracą jednak nadziei, że się uda i proszą o pomoc.

Krótki filmik przygotowany przez katechetkę Iwonę Kamińską to efekt prac wykonywanych w domu przez uczniów białogardzkiej placówki.

- Cała misja naszej szkoły przeniknięta jest nauczaniem papieża Polaka. Posiadanie takiego patrona jest dla nas ważne i zobowiązujące. Koronawirus sprawił, że to właściwie jedyna forma, w jakiej mogliśmy uczcić 100. rocznicę jego urodzin. Nasze dzieci mają wiele trudności, więc nagranie tego filmu wcale nie było dla nich taką prostą sprawą, ale widać, że włożyły w to wiele serca - mówi Karol Pietrzak, dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Białogardzie.  

Papieskie urodziny białogardzka placówka chciała uczcić też w nietuzinkowy sposób.

- Kiedy obejmowałem stanowisko, zamarzyło mi się upiększenie szkoły wizerunkiem patrona w nowoczesnej i artystycznej formie. Mieliśmy nadzieję, że dzisiaj będziemy ten mural odsłaniać. Niestety, pandemia zatrzymała prowadzenie zbiórek, nie mieliśmy też sumienia sięgać do kieszeni białogardzian i parafian z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, z którą ściśle współpracujemy w tym przedsięwzięciu. Nie tracimy jednak nadziei, świętowanie trwa cały ten rok i celujemy w datę październikową. Chcemy tym muralem nie tylko podziękować ojcu świętemu, ale też dodać ducha mieszkańcom Białogardu, że - choć jeszcze nie wygraliśmy z koronawirusem - nie poddajemy się - mówi dyrektor szkoły.

Laurki i mural od uczniów białogardzkiego Zespołu Szkół   Archiwum organizatorów zbiórki

Mural stworzy koszaliński artysta Cukin. Przygotowany przez niego projekt na razie jest tajemnicą. Wiadomo jedynie, że wizerunek papieża ozdobi 9-metrową ścianę szkoły.

- W 2005 r. miałem 19 lat. Pamiętam, jak w dniu śmierci papieża i w kolejnych w wielu miastach ludzie gromadzili się na ulicach. W Białogardzie nasza procesja szła właśnie pod tablicę z wizerunkiem Jana Pawła II umieszczoną na szkole przy ul. Zamoyskiego. Tu ustawialiśmy znicze, tu się modliliśmy. Ta szkoła stała się papieskim miejscem nie tylko z nazwy, ale też z wyboru serca mieszkańców - dodaje Karol Pietrzak.  

Koszt planowanego przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 16 tys. zł. Każdy, kto chciałby mieć swój udział w tym nietuzinkowym dziele upamiętniającym 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II, może przesłać swoją składkę na numer konta białogardzkiej parafii:

Pekao SA 1 Oddział w Białogardzie 48 1240 3666 1111 0000 4344 9767 Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Białogardzie z dopiskiem „mural”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy