Nowy numer 24/2021 Archiwum

Kościół w Jamnie wśród najbardziej zadbanych zabytków w Polsce

Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Koszalinie-Jamnie laureatem prestiżowego konkursu "Zabytek Zadbany”.

Ogólnopolski konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany” służy promocji opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. W 2020 r. w konkursie wzięły udział 63 zabytki z całej Polski. Jury wskazało 6 laureatów i 11 wyróżnionych w pięciu kategoriach.

W kategorii A, biorącej pod uwagę utrwalenie wartości zabytkowej obiektu, laureatem został kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Koszalinie-Jamnie.

Nagrodę tę przyznano za kompleksowe, oparte o staranne rozpoznanie badawcze prace remontowe, konserwatorskie i rewaloryzacyjne, które pozwoliły wydobyć, utrwalić i wyeksponować wartości zabytkowe związane z poszczególnymi etapami historii kościoła.

Zwycięzców prestiżowego konkursu Instytut Dziedzictwa Narodowego ogłosił 25 maja podczas uroczystej gali z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Z powodu epidemii statuetki konkursu „Zabytek Zadbany” zostaną wręczone laureatom w późniejszym terminie.

Ogłoszenie wyników konkursu "Zabytek zadbany 2020"
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Konkurs „Zabytek Zadbany” wyróżnia właścicieli i zarządców, którzy wzorowo wywiązują się z obowiązku opieki nad zabytkami. Ma na celu promocję właściwych postaw i upowszechnienie najlepszych wzorów konserwacji obiektów zabytkowych, właściwego ich użytkowania i zagospodarowania. Konkurs po raz pierwszy został zorganizowany w 1975 r., a od 2011 r. jest prowadzony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Koszalinie-Jamnie, będący najstarszym budynkiem w Koszalinie, to jednonawowa świątynia gotycka z XIV wieku. Obiekt wpisano do rejestru zabytków w 1955 roku. Najbardziej charakterystycznymi elementami świątyni są wieża, XVIII-wieczna barokowa ambona i chrzcielnica. Strop zdobi polichromia z motywami kultury jamneńskiej (przypominającymi motywy kaszubskie).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama