Nowy numer 37/2021 Archiwum

14 margaretek w trzy i pół roku

Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana stało się okazją do okazania wdzięczności koszalińskim duszpasterzom.

W intencji obchodzących niedawno rocznice święceń kapłanów z parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Koszalinie 4 czerwca modlili się na Mszy św. i Różańcu członkowie Apostolatu Margaretka. Margaretki, czyli 7-osobowe grupy modlące się codziennie za wybranego kapłana, działają tu od grudnia 2016 roku, a ich inicjatorką jest Anna Myk, która do tego apostolatu wstąpiła w swojej poprzedniej, franciszkańskiej parafii, przed 20 laty. Tu udało jej się zapalić do niego wiele osób, zarówno seniorów, jak i młodzież, kobiety, mężczyzn, małżeństwa. Obecnie w parafii funkcjonuje 14 margaretek.

Duchowy dar

– Kiedy przyszłam do tej parafii i zobaczyłam, jak nasi kapłani zmagają się z różnymi trudnościami, a nasze czasy nie pomagają – wręcz przeciwnie – w pracy duszpasterskiej, to postanowiłam coś zrobić – mówi pani Anna. – Pierwsze trzy margaretki założyliśmy właśnie dla naszych księży.

Apostolat rozwijał się wraz ze zmianami personalnymi. Nie tylko każdy nowo przybyły ksiądz otrzymywał swoją margaretkę, ale obdarowywano nimi także kapłanów i diakonów współpracujących z parafią np. w ramach pielgrzymki, rekolekcji czy zastępstwa wakacyjnego. Jednym z obdarowanych jest bp Krzysztof Włodarczyk.

Pozyskiwanie nowych apostołów nie jest łatwe. – Zobowiązujemy się na całe życie do modlitwy za kapłanów. To bywa dla niektórych osób nie do przeskoczenia, pytają: jak to, mam się modlić za nich już zawsze? – mówi Anna Myk. – Niektórzy więc nie podejmują tego, ale są tacy, którzy robią to bez wahania, co więcej, dziękują za to, bo uznają, że modlić się za duszpasterzy to radość.

Pani Anna uspokaja, że Apostolat Margaretka jest na miarę każdego. – Zazwyczaj proponuję, by była to dziesiątka Różańca, ale to może być jakakolwiek modlitwa, na własną miarę, tu chodzi o dar duchowy – wyjaśnia.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama