Nowy numer 4/2021 Archiwum

Nie mogło nas tu nie być

W wielu miejscowościach ulicami osiedli lub wokół kościoła przeszły procesje eucharystyczne. Kołobrzeskim obchodom przewodniczył bp Krzysztof Zadarko.

Uroczystość Bożego Ciała w Kołobrzegu rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Zadarki, sprawowaną w bazylice. W procesji za monstrancją do czterech ołtarzy, nieco krótszej niż zwykle ze względu na obostrzenia epidemiczne, wzięło udział kilkaset osób, dając świadectwo wiary na ulicach miasta. Przemarsz uświetniły feretrony, chorągwie i dzieci sypiące kwiaty.

Podczas Mszy św., a także na zakończenie procesji, bp Zadarko domagał się od katolików wzięcia odpowiedzialności za jedność Kościoła. Dał wyraz trosce o to, czy katolicy podczas pandemii nie nazbyt oswoili się z tym, że można się modlić przez internet czy przy telewizorze, zamiast wrócić do wspólnoty przeżywania wiary w kościołach. Podjął też dzielący ich temat sposobu przyjmowania Komunii św. – na rękę lub do ust. Dając współczesny przykład osób, które nie są w stanie pokonać wewnętrznego oporu przed przyjęciem Komunii św. na dłoń, biskup Zadarko przekonywał o dopuszczalności tej formy: – Tak też można, mało tego, tak trzeba i to nie jest zdrada Jezusa Chrystusa, to nie jest profanacja, to nie jest odejście z Kościoła katolickiego i protestantyzacja – mówił, przestrzegając zarazem przed katastroficznymi wizjami upadku Kościoła.

Mimo deszczu kołobrzeżanie nie zawiedli i maszerowali ulicami swojego miasta za Najświętszym Sakramentem. Wśród nich byli Anna i Daniel, rodzice sypiącej kwiaty przed monstrancją Alicji, obchodzącej w tym roku 1. rocznicę swojej I Komunii Świętej. Dla nich wszystkich jest oczywiste, że nie mogło ich tu zabraknąć, bez względu na pogodę.

– Urodziłem się w Boże Ciało, ta uroczystość to więc moje drugie urodziny – mówi pan Daniel. A jego żona dodaje, że publiczne obchody Bożego Ciała mają duże znaczenie. – Po pierwsze, to jest nasza tradycja, a po drugie, to okazja, by dać świadectwo naszej wiary.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama