Nowy numer 42/2021 Archiwum

Gwiazda na płaszczu Maryi. W Skrzatuszu powstaje wyjątkowe miejsce adoracji

Tworzone są na wszystkich kontynentach, aby modlitwą o pokój otoczyć cały świat. Ich liczba jest limitowana. Jedna z wyjątkowych kaplic powstaje w diecezjalnym sanktuarium.

Skromna kaplica w Domu Pielgrzyma przy skrzatuskim sanktuarium całkowicie zmienia swoje oblicze. Po remoncie to miejsce stanie się częścią Światowego Centrum Modlitwy o Pokój. Kaplica adoracji dołączy do gwiazd na płaszczu Maryi Królowej Pokoju.

„Pragniemy, aby orędowniczy płaszcz Matki Bożej rozpostarł się nad Polską, Europą i całym światem. Symboliczne gwiazdy w tym płaszczu to kaplice, w których trwa adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o pokój w społecznościach, w których żyjemy” – wyjaśnia ideę tworzenia kaplic Stowarzyszenie „Comunità Regina della Pace”.

W centrum kaplicy znajdzie się monstrancja, dla powstania której - jak wyjaśniają jej twórcy - inspiracją było nauczanie św. Jana Pawła II , a w szczególności jego encykliki Redeptoris  Mater i Ecclesia de Eucharystia oraz świadectwo życia św. Maksymiliana, który zdobywał świat dla Chrystusa przez Niepokalaną.

- Od dwóch lat codziennie adorujemy Jezusa w Eucharystii w skromnym, prowizorycznie zaadaptowanym pomieszczeniu w Domu Pielgrzyma w sanktuarium skrzatuskim. Nasza kaplica potrzebuje przebudowy po to, aby nadać jej godny, sprzyjający spotkaniu z Chrystusem wygląd. Wykonaniem ołtarza adoracji zajmie się dla nas światowej sławy artysta Mariusz Drapikowski z Gdańska, człowiek o głębokiej duchowości eucharystycznej. Kaplica swoim wyglądem będzie nawiązywała do sklepień gotyckich, a sama monstrancja będzie nawiązywać swoim kształtem do monstrancji fatimskiej, natomiast ostateczny kształt poznamy, gdy artysta ją ukończy – informuje ks. Paweł Haraburda z diecezjalnego sanktuarium w Skrzatuszu, zachęcając jednocześnie do włączenia się w realizację tego dzieła.

Jak można je wesprzeć? Modlitwą, włączeniem się w promocję dzieła w social mediach, docierając z informacją o projekcie do jak największej liczby osób oraz wsparciem finansowym.

W Polsce kaplic - gwiazd na płaszczu Maryi jest niespełna 30. Oprócz Skrzatusza, dwie kolejne powstają we Wrocławiu. Więcej informacji na temat przedsięwzięcia na stronie sanktuarium w Skrzatuszu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama