Nowy numer 48/2020 Archiwum

Tu rodziła się Solidarność. Otwarcie wystawy w Koszalinie

1 lipca na Rynku Staromiejskim otwarto wystawę plenerową "Tu rodziła się Solidarność".

Ekspozycja, przygotowana przez IPN na 40. rocznicę powstania Solidarności, obejmuje najważniejsze wydarzenia, które latem 1980 r. rozgrywały się w całym kraju.

W uroczystości otwarcia wystawy na koszalińskim Rynku Staromiejskim wzięli udział prezydent Koszalina Piotr Jedliński, przewodniczący Zarządu Regionu Koszalińskiego "Pobrzeże" NSZZ "Solidarność" Wiesław Królikowski, dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz, a także Katarzyna Królczyk, dyrektor koszalińskiego Archiwum Państwowego.

Jak zauważa W. Królikowski, wybór Koszalina na prezentację historii solidarnościowej nie jest przypadkowy. I choć, jak przyznaje, z powodu koronawirusa wystawa przybrała okrojoną postać, warto ją prezentować.

- Bardzo dobrze, że w ogóle coś się pojawia, jeśli chodzi o historię Solidarności w Koszalinie. Bo o tym mało się mówi lub przedstawia się w sposób, jakby Koszalin swojej chwalebnej solidarnościowej przeszłości nie miał - powiedział.

Prócz miejsc upamiętniających w Koszalinie osoby, które są symbolem tamtych dni, jak św. Jan Paweł II, ks. Jerzy Popiełuszko czy Jan Stawisiński, W. Królikowski wymienia pamiątki zaangażowania w ruch strajkowy: tablicę na budynku kolejowym upamiętniającą kolejarzy Jana Grobelnego i Piotra Mazura, którzy w geście solidarności ze strajkującymi w Stoczni Gdańskiej zatrzymali 37 lat temu w Koszalinie pociąg, a także elementy świec dymnych z roku 1980, wmurowane w ściany katedry.

Jak przekonuje, o tych sprawach trzeba przypominać właśnie w Koszalinie - mieście, w którym po wojnie osiedliła się ludność napływowa, która słabiej niż w innych regionach kraju kultywowała pamięć historyczną. - Chcemy sprawić, by te korzenie były mocne także tu, w Koszalinie - podsumował W. Królikowski.

Tu rodziła się Solidarność. Otwarcie wystawy w Koszalinie   Wystawę plenerową "Tu rodziła się Solidarność" otwarto w Koszalinie 1 lipca. Dostępna będzie do 20 lipca. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Elementy wystawy - ekspozycje lokalne i regionalne - udostępniono tego dnia także w innych 16 miastach w Polsce. Ekspozycja pozostanie w Koszalinie do 20 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama