W czwartek przypada wspomnienie NMP z Góry Karmel. W wybranych kościołach odbędą się nabożeństwa szkaplerzne, będzie także możliwość przyjęcia szkaplerza.
Szkaplerz to nie talizman przyjmowany ze strachu przed złym losem, lecz znak oddania się Chrystusowi na wzór Maryi, w zjednoczeniu z Nią i naśladowaniu Jej cnót. Zakonnicy noszą szkaplerz zewnętrznie, jako część habitu, albo - jak świeccy - na szyi w formie materiałowej lub medalika.
Przyjmując szkaplerz, nawet gdy w parafii nie funkcjonuje bractwo szkaplerzne, wstępuje się do znakomitej wspólnoty wierzących, zarówno tych obwołanych świętymi, jak św. Jan od Krzyża, św. Teresa z Avila, św. Teresa z Lisieux, św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), św. Jan Paweł II czy św. Jan Bosco, jak również żyjącymi współcześnie, obdarowanymi hojnie łaskami karmelitami i karmelitankami. Noszenie szkaplerza polega bowiem na udziale w dobrach duchowych zakonu karmelitańskiego.
W niektórych parafiach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej funkcjonują bractwa szkaplerza świętego, w innych szkaplerz czczony jest indywidualnie przez tych, którzy go kiedyś przyjęli. 16 lipca, w dniu wspomnienia Matki Bożej Szkaplerznej, w wybranych kościołach diecezji odbędą się nabożeństwa szkaplerzne, będzie też możliwość przyjęcia szkaplerza.
Oto niektóre z miejsc, gdzie przewidziane są spotkania dla czcicieli Matki Bożej z Góry Karmel:
Warto wspomnieć, że "tuż za miedzą" naszej diecezji - w diecezji pelplińskiej - znajduje się sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Zamartem. Wakacje to dobry czas, by wybrać się do tego słynącego cudami już za czasów krzyżackich miejsca, szczególnie na odbywający się 16 lipca odpust.