Nowy numer 48/2020 Archiwum

Gdzie uczcić Matkę Bożą Szkaplerzną

W czwartek przypada wspomnienie NMP z Góry Karmel. W wybranych kościołach odbędą się nabożeństwa szkaplerzne, będzie także możliwość przyjęcia szkaplerza.

Szkaplerz to nie talizman przyjmowany ze strachu przed złym losem, lecz znak oddania się  Chrystusowi na wzór Maryi, w zjednoczeniu z Nią i naśladowaniu Jej cnót.  Zakonnicy noszą szkaplerz zewnętrznie, jako część habitu, albo - jak świeccy - na szyi w formie materiałowej lub medalika.

Przyjmując szkaplerz, nawet gdy w parafii nie funkcjonuje bractwo szkaplerzne, wstępuje się do znakomitej wspólnoty wierzących, zarówno tych obwołanych świętymi, jak św. Jan od Krzyża, św. Teresa z Avila, św. Teresa z Lisieux, św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), św. Jan Paweł II czy św. Jan Bosco, jak również żyjącymi współcześnie, obdarowanymi hojnie łaskami karmelitami i karmelitankami. Noszenie szkaplerza polega bowiem na udziale w dobrach duchowych zakonu karmelitańskiego.

W niektórych parafiach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej funkcjonują bractwa szkaplerza świętego, w innych szkaplerz czczony jest indywidualnie przez tych, którzy go kiedyś przyjęli. 16 lipca, w dniu wspomnienia Matki Bożej Szkaplerznej, w wybranych kościołach diecezji odbędą się nabożeństwa szkaplerzne, będzie też możliwość przyjęcia szkaplerza.

Oto niektóre z miejsc, gdzie przewidziane są spotkania dla czcicieli Matki Bożej z Góry Karmel:

  • Dygowo, parafia Wniebowstąpienia Pańskiego:  po Mszy św. o godz. 8.30 nabożeństwo z udziałem Bractwa Szkaplerznego
  • Koszalin, parafia św. Wojciecha: czciciele MB z Góry Karmel zaproszeni są na Mszę św. o godz. 18.
  • Miastko, parafia NMP WW: poświęcenie i przyjęcie szkaplerza karmelitańskiego NMP z Góry Karmel odbędzie się na Mszy św. o godz. 18
  • Piła, parafia św. Józefa: Wspólnota szkaplerzna gromadzi się na Mszy św. wieczornej i nabożeństwie, jak również 16. dnia miesiąca.
  • Piła, parafia św. Rafała Kalinowskiego: Spotkania wspólnoty szkaplerznej odbywają się w II czwartek miesiąca. Od godz. 17 czas na indywidualną modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu, natomiast o godz. 18 Msza św. w intencji wspólnoty oraz możliwość przyjęcia szkaplerza karmelitańskiego.
  • Połczyn Zdrój, parafia św. Józefa: możliwość przyjęcia szkaplerza na Mszy św. o godz. 18
  • Szczecinek, parafia NNMP: 16 lipca można przyjąć szkaplerz przy okazji Mszy św.

Warto wspomnieć, że "tuż za miedzą" naszej diecezji - w diecezji pelplińskiej - znajduje się sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Zamartem. Wakacje to dobry czas, by wybrać się do tego słynącego cudami już za czasów krzyżackich miejsca, szczególnie na odbywający się 16 lipca odpust.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama