Nowy numer 48/2020 Archiwum

"Instagram z szafy" unowocześni seniorów

Caritas nauczy koszalińskich seniorów opowiadać o swoim życiu za pośrednictwem Facebooka, Messengera, WhatsAppa, Instagrama.

To młodzi – wolontariusze szkolnych Caritasów oraz uczniowie różnych liceów w mieście – nauczą seniorów posługiwać się mediami społecznościowymi, komunikatorami internetowymi i tego, jak lepiej korzystać z możliwości telefonów komórkowych. Projekt "Instagram z szafy" ma przeciwdziałać wykluczeniu i osamotnieniu koszalinian po 60. roku życia.

– Seniorzy mają co opowiadać, chcemy, żeby nauczyli się utrwalać swoje wspomnienia – wyjaśnia Marlena Woźniak, koordynator Caritas. – Do projektu zaprosiliśmy młodzież, która wprowadzi starsze osoby w świat nowych technologii. Zależy nam na pobudzeniu więzi międzypokoleniowych, dlatego uruchamiamy projekt, który nie będzie cyklem wykładów, lecz przyjmie formę warsztatów.

Dla młodych nowoczesne komunikatory to fraszka, starsi mają sporą trudność z opanowaniem najprostszych funkcji. – Wiemy z rozmów ze starszymi wolontariuszami parafialnych Caritasów, jak ta nieumiejętność wykluczyła ich w czasie izolacji społecznej wymuszonej koronawirusem. Dla niektórych oznaczało to niemal całkowite odcięcie od świata, od kontaktów z ludźmi. Nie tylko spostrzegli, jak bardzo są nie na czasie, ale nie radzili sobie z wyszukaniem Mszy św. online, przeprowadzeniem zdalnych rozmów z najbliższymi. Czuli się wyalienowani. Tym procesom chcemy zapobiegać.

W ramach projektu "Instagram z szafy" seniorzy – na podstawie wybranych przez siebie fotografii – opowiedzą młodym o przyjaźni, rodzinie, o człowieku. – Stwarzamy okazję to tego, by dorośli pokazali młodzieży, jak kiedyś rozumiano te wartości. Także młodzi opowiedzą o spojrzeniu swojego pokolenia na te sprawy. Ciekawi jesteśmy tych różnic – zapowiada M. Woźniak.

Dodatkowo podczas trzech spotkań pn. "Zapraszam cię do mojego świata" młodzi nauczą seniorów posługiwania się tabletem, cyfrowym aparatem fotograficznym oraz ich własną komórką. – To pierwszy krok do tego, żeby wprowadzić seniorów w świat portali społecznościowych. Nauczą się więc, jak założyć konto na Facebooku, jak korzystać z Messengera, WhatsAppa, Instagrama – wymienia koordynatorka.

Nie zabraknie też treści poświęconych postaciom szczególnie wspominanym w tym roku – słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i św. Janowi Pawłowi II. W tym celu uczestnicy programu wybiorą się do Archiwum Państwowego w Koszalinie i na spacer tematyczny na Górę Chełmską. Te wydarzenia samodzielnie udokumentują fotografiami. To będą bardzo praktyczne warsztaty, bo dzięki zrobionym zdjęciom młodzi zobaczą, z czym seniorzy mieli problemy. I nauczą ich je rozwiązywać.

Uczestnicy projektu będą mogli kontynuować swój rozwój w świetlicy seniora.

Projekt "Instagram z szafy" będzie realizowany od września. Nabór do projektu trwa do końca sierpnia. Liczba miejsc ograniczona. Chętni mogą zgłaszać się do centrali Caritas w Koszalinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama