GN 29/2021 Archiwum

Kawiarenka, pasjans, spacery historyczne. Kołobrzescy seniorzy nie będą się nudzić

Integracja, duchowość i zdrowie - w tych obszarach Caritas chce zaktywizować kołobrzeżan po sześćdziesiątce w ramach projektu "Jesteś lekiem na całe zło".

Dla kołobrzeskich seniorów Caritas otwiera kawiarenkę w ośrodku Aniołów Stróżów w Kołobrzegu. W ramach projektu "Jesteś lekiem na całe zło" będą mogli trzy razy w tygodniu spotkać się tu z dorosłymi i młodymi wolontariuszami na luźnej rozmowie, przy kawie, kawałku ciasta. Ale nie tylko. Caritas przygotowuje także dni tematyczne, aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, spacery historyczne.

– Chcemy pobudzić seniorów intelektualnie – wyjaśnia Marlena Woźniak z Caritas. – Planujemy naukę i konkursy gier planszowych, karcianych, zwłaszcza tych, znanych im z dawnych lat, jak szachy, warcaby, pasjans. Także oni sami będą mogli nauczyć czegoś innych – szydełkowania, haftu, robótek na drutach.

Nie zabraknie aktywności artystycznych. Odbędą się warsztaty muzyczne i nauka obsługi platformy internetowej YouTube, czym zajmą się młodzi wolontariusze. – YouTube to przecież skarbnica także dawnych przebojów, dlatego chcemy pokazać seniorom, w jaki sposób mogą znaleźć piosenki, które lubią – tłumaczy koordynatorka. – Nauczymy ich jeszcze więcej: jak robić filmiki i wrzucać je na YouTube'a.

W ramach cyklu odbędzie się wizyta w bazylice kołobrzeskiej – z modlitwą, zwiedzaniem, konferencją o św. Janie Pawle II i sł. Bożym Stefanie kardynale Wyszyńskim. Na koniec młodzi nauczą starszych, jak łączyć się z internetem i jak wyszukiwać strony, na których dostępne są wydarzenia religijne. – Wciąż nie wiadomo, jak długo potrwa pandemia, co z zapowiadaną drugą falą. Dlatego zależy nam na tym, żeby seniorzy nauczyli się funkcjonować w świecie internetu. To pomoże im radzić sobie nie tylko w sprawach duchowych, ale też w codziennym funkcjonowaniu. Pokażemy również krok po kroku, jak poruszać się po platformie "E-recepta".

Do kawiarenki zajrzą fachowcy w zakresie ochrony zdrowia: psycholog, psychoterapeuta, pielęgniarka środowiskowa, dietetyk, trener. Przewidziane są wyjścia do teatru, muzeum, kina. – Kultura to bardzo ważny obszar aktywizacji seniorów, ponieważ ludzie starsi pozostawieni sami sobie tracą potrzebę uczestniczenia w kulturze, m.in. dlatego, że nie mają z kim tego przeżywać – mówi Marlena Woźniak. – Mamy też niespodziankę: możliwość zwiedzania muzeum w Bangladeszu i wielu innych. Oczywiście online. To dla seniorów, którzy zechcą podróżować po świecie bez wychodzenia z domu.

Projekt "Jesteś lekiem na całe zło" będzie realizowany od września. Nabór do projektu trwa do końca sierpnia. Liczba miejsc ograniczona. Chętni mogą zgłaszać się do centrali Caritas w Koszalinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama