Matka Boża Anielska otwiera drzwi do nieba. Dziś można uzyskać odpust Porcjunkuli

Nawiedzając swój kościół parafialny można dzisiaj uzyskać odpust zupełny.

Obchodzone dzisiaj w kościołach i klasztorach franciszkańskich patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli, związane jest z bazyliką pod Asyżem. Porcjunkula, czyli „kawałeczek”, „drobna część”, to niewielka kapliczka, która obecnie mieści się w tej świątyni.

Według legendy została ona wybudowana już w VI wieku przez pielgrzymów wracających z Ziemi Świętej wiozących ze sobą grudkę ziemi z grobu Matki Bożej. Zniszczoną kapliczkę odnowił św. Franciszek w 1207 roku i zamieszkał w niej. To on miał nadać świątyni nazwę Matki Bożej Anielskiej.

Odpust zupełny Porcjunkuli wiąże się z podaniem, według którego Matka Boża, ukazując się św. Franciszkowi w otoczeniu aniołów, miała powiedzieć, że w zamian za jego gorliwość w staraniach o zbawienie dusz, może on poprosić o dowolną łaskę. Biedaczyna z Asyżu prosił, aby wszyscy, po odbytej ze skruchą spowiedzi i po nawiedzeniu kaplicy Porcjunkuli, mogli otrzymać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów.

- Święty Franciszek był bardzo wrażliwy na słabych i ubogich, utożsamiał się z nimi w kruchości. Zdawał sobie również sprawę z tego, że nie mają oni możliwości udania się do świętych miejsc. Poprosił więc papieża, żeby ci prości ludzie mogli uzyskać odpust wstępując do tej małej kaplicy pod Asyżem – mówi o. Wiesław Przybysz, proboszcz parafii Mariackiej w Darłowie.

Początkowo odpust zupełny Porcjunkuli można było uzyskać 2 sierpnia wyłącznie w kościele w Asyżu. Od XIV wieku papieże zaczęli przyznawać go także poszczególnym kościołom franciszkańskim. W roku 1847 odpust, decyzją papieża Piusa IX, można było uzyskać we wszystkich kościołach parafialnych i innych, przy których istnieje III Zakon św. Franciszka. W 1911 roku papież Pius X rozszerzył przywilej na wszystkie kościoły.

- Dzisiaj Matka Boża Anielska otwiera drzwi do nieba wszystkim, którzy do nich stukają. Warto skorzystać z tego przywileju – zachęca darłowski franciszkanin.

Aby uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli należy: pobożnie nawiedzić kościół, odmówić w nim Modlitwę Pańską oraz Wyznanie Wiary, przystąpić do spowiedzi świętej, przyjąć Komunię świętą, pomodlić się w intencjach Ojca Świętego, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..