Dodatkowe obostrzenia epidemiczne mogą oznaczać m.in. zmniejszenie liczby uczestników uroczystości religijnych.
Czy Koszalin rzeczywiście trafi do jednej ze stref, w których obowiązują większe niż w innych regionach Polski obostrzenia epidemiczne, okaże się w ciągu najbliższych siedmiu dni, gdy sporządzone zostaną kolejne zestawienia zachorowań na COVID-19. Aktualne dane – w oparciu o 14-dniową dynamikę liczby zachorowań na tę chorobę – podał w czwartek 20 sierpnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zaktualizowana lista powiatów, w których od 21 sierpnia będą obowiązywać dodatkowe obostrzenia epidemiczne, obejmuje 19 powiatów: 7 w strefie czerwonej i 12 w żółtej. Czerwoną objęto te, w których zachorowało w tym czasie powyżej 12 osób na 10 tys. mieszkańców. Żółtą – gdzie pojawiło się odpowiednio 6–12 nowych zachorowań.
Blisko granicy żółtej strefy znalazło się kilka miast, w tym Koszalin, obok Krakowa, Katowic i powiatów: wołomińskiego, otwockiego, puckiego i starogardzkiego. Jak podaje PAP, wiceminister ostrzegł, że "to są miejsca, które prawdopodobnie za tydzień mogą się znaleźć w dwóch tych kategoriach".
Według Resortu Zdrowia może to oznaczać zakwalifikowanie tych regionów za tydzień do jednej z zagrożonych stref: żółtej lub czerwonej. Oznaczałoby to wprowadzenie w nich większych ograniczeń niż w innych regionach kraju. Mieszkańcy musieliby się wówczas liczyć m.in. z ograniczeniami liczby osób mogących uczestniczyć w nabożeństwach w kościołach.
W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wynosi 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywanie nosa i ust.
W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw w przypadku imprez takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach obowiązuje limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.
Ponadto Szpital Wojewódzki w Koszalinie decyzją wojewody zachodniopomorskiego z początkiem sierpnia przygotował więcej łóżek dla chorych na COVID-19. Jak poinformował Cezary Sołowij, rzecznik prasowy placówki, na oddziale zakaźnym jest przygotowanych 14 łóżek dla pacjentów ze stwierdzonym koronawirusem. Obecnie przebywa na nim 7 chorych.