Piłę ozdobi wizerunek rybołowa. To kampania Lasów Państwowych mająca na celu czynną ochronę ginącego gatunku.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile rozstrzygnęła konkurs na mural inspirowany ochroną rybołowa w Polsce. Wizerunek tego ginącego gatunku ozdobi kamienicę przy ul. Towarowej. Ma on pełnić rolę w budowaniu świadomości społecznej i wskazać istotę ochrony gatunkowej.
Spośród 14 prac nadesłanych przez pięciu artystów z całego kraju wybrano projekt stworzony przez Wojciecha Rokosza – entuzjastę malarstwa renesansowego, szukającego inspiracji w świecie roślin i zwierząt.
– To nie był prosty wybór – relacjonuje Marzena Wojciechowska z RDLP w Pile, koordynatorka konkursu. – Wszystkie prace zachwycały pomysłowością i formą przekazu. Jednak po długich rozmowach, wzajemnych argumentacjach i wypracowywanych kompromisach komisja konkursowa wyłoniła zwycięzcę.
Póki co organizatorzy nie ujawniają zwycięskiego projektu. Jak informują, jego realizacja na ścianie kamienicy w Pile przy ulicy Towarowej ma być niespodzianką dla mieszkańców miasta oraz wszystkich, którzy są zainteresowani tematem kampanii.
Mural z wizerunkiem żołny zwyczajnej autorstwa Wojciecha Rokosza, który zdobi ściany osiedla w Krakowie. Wojciech RokoszRybołów jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą i wymaga ochrony czynnej. Jest jednym z najrzadszych lęgowych ptaków szponiastych w Polsce. Obecnie w Polsce jest bardzo nielicznym gatunkiem – liczącym ok. 30 par – z tendencją spadkową populacji. Gatunek ma wysoki status zagrożenia, a utrzymanie stabilnej populacji wymaga podjęcia działań ratunkowych daleko wykraczających poza ochronę bierną. Celem projektu "Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce" jest zatrzymanie spadku oraz uzyskanie wzrostu liczebności rybołowa na terenie Polski.