Muzycznie i filmowo wspominano w Kołobrzegu postać i dorobek artystyczny Zbigniewa Herberta w sierpniowej części "Herbertiady".
22 sierpnia odbyła się w kołobrzeskim RCK pierwsza część Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada". A była ona pełna artystycznych powrotów. Na scenie pojawiły się artystki, które przed laty jako amatorki wzięły udział w konkursie recytatorskim w ramach "Herbertiady" – aktorka Katarzyna Zawadzka i Natalia Sikora, aktorka i piosenkarka.
Pierwsza z nich poprowadziła galę, wspominając, że to właśnie udział w "Herbertiadzie" był dla niej drzwiami do kariery aktorskiej, gdyż z tym samym repertuarem startowała – z sukcesem – do szkoły aktorskiej. – Dziś moje życie zatoczyło pewne koło, gdy w nowej roli mogę celebrować twórczość Zbigniewa Herberta – powiedziała gospodyni wieczoru.
Natalia Sikora w przejmujących nutach zaprezentowała poezję Zbigniewa Herberta w koncercie „Struna światła”. Towarzyszyli jej zespół wokalny proModern, Hadrian Filip Tabęcki i Mariusz "Mario" Jeka.
Niespodzianką przeglądu był unikalny dokument filmowy "Powrót Pana Cogito" zawierający archiwalne wypowiedzi poety oraz takie perełki historyczne, jak jedyne do tej pory zarejestrowane spotkanie Herberta i barda Przemysława Gintrowskiego. To tym cenniejsze, że sam Herbert – w uznaniu dla pieśniarza – określił się kiedyś "tekściarzem Gintrowskiego". – Brakowało więc do tej pory wspólnych zdjęć tych artystów. Dzięki temu dokumentowi, podarowanemu nam przez jednego z darczyńców, taki zapis się wreszcie pojawia – mówi Katarzyna Pechman, pomysłodawczyni i dyrektor artystyczna "Herbertiady". Jak dodaje, to prawdziwy unikat i właśnie takie perełki chce prezentować widzom kołobrzeski przegląd.
– Chcemy pokazywać, jak Herbert inspiruje oraz jakie wyzwanie podejmują artyści przygotowujący się na "Herbertiadę". Wszystkie formy artystyczne, które przez lata tutaj proponujemy, mają utrwalić pamięć o osobie i twórczości Herberta – powiedziała dyrektor wydarzenia. Cieszy ją, że artyści zgłaszają się na przegląd z własnymi propozycjami, na nowo podejmującymi herbertowską spuściznę. – A potem te programy żyją swoim życiem, są prezentowane w różnych częściach kraju – dodała.
Na drugą część Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada" organizatorzy – Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna – zapraszają we wrześniu.