Nowy numer 29/2021 Archiwum

W Wałczu powstało Centrum Charytatywno-Opiekuńcze

Placówka Caritas przygotowała mieszkania chronione, gabinety terapeutyczne i punkty dziennego wsparcia. Będzie pomagać matkom, dzieciom, młodzieży i seniorom.

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej otworzyła w Wałczu Centrum Charytatywno-Opiekuńcze im. Rafała Archanioła. Placówka mieści się w centrum miasta przy ul. Okulickiego 22 i składa z dwóch pięter. W 2017 roku przeznaczoną do remontu kamienicę przekazała Caritas rada miasta, od 2019 roku trwał tu gruntowny remont.

27 sierpnia w uroczystym otwarciu Centrum Charytatywno-Opiekuńczego wzięli udział biskup diecezjalny Edward Dajczak, dyrektor Caritas diecezji ks. Tomasz Roda, przedstawiciele samorządu, władz wojewódzkich, stowarzyszeń.

W Wałczu powstało Centrum Charytatywno-Opiekuńcze   W kamienicy będą mogły się odbywać spotkania grupowe, terapeutyczne, rekreacyjne. Krystian Linnik

Centrum przyjęło imię Rafała Archanioła, które oznacza: "Bóg uleczy". – Zależy nam, by w tym miejscu był leczony człowiek, który jest w kryzysie: nie tylko jego dusza, ale chcemy pomóc mu nabierać sił także w innych wymiarach życia, łącznie z sytuacją materialną – powiedział ks. Roda.

Głównym adresatem troski wałeckiej placówki są kobiety w kryzysie, szczególnie samotne i spodziewające się dziecka matki. Czekają na nie trzy mieszkania chronione na pierwszej kondygnacji kamienicy (trzy duże pokoje, kuchnia, sanitariaty).

Nadto Centrum Charytatywno-Opiekuńcze zamierza realizować misję pomocową poprzez gabinety terapeutyczne. Będzie tu można skorzystać z terapii uzależnień, porady psychologa i pedagoga, mediatora rodzinnego, radcy prawnego. Placówka będzie świadczyć zajęcia dla dzieci i seniorów. Wszyscy zaś będą mogli skorzystać z wizyt w ramach dyżuru otwartych drzwi. Te pomieszczenia zlokalizowane są na parterze. Ostatnie piętro to pomieszczenia służbowe i socjalne.

W Wałczu powstało Centrum Charytatywno-Opiekuńcze   Pokój dla matki z dzieckiem. Krystian Linnik

Remont kamienicy trwał ponad rok i kosztował 1,5 mln złotych. 1 mln pokrył fundusz Regionalnego Programu Operacyjnego, pozostałą część Caritas diecezji i Caritas Polska.

Jak podkreślił bp Dajczak, duże znaczenie ma lokalizacja Centrum Charytatywno-Opiekuńczego  na południu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, będącej największą terytorialnie diecezją w Polsce.

– Jestem uradowany, że ta placówka powstała właśnie w Wałczu. To są tereny, na których chcieliśmy podjąć posługę wobec ludzi w kryzysie, szczególnie wobec rodzin. Kogo mamy chronić jak nie dzieci, jak nie matki, które są w trudnych momentach życia? – zauważył biskup Dajczak.

Zwrócił także uwagę na zmiany zachodzące w społeczeństwie, które wymagają właściwej oferty skierowanej do młodzieży i do osób starszych.

– Właśnie w tej placówce znajdą dla siebie miejsce ludzie młodzi, którzy bardzo potrzebują naszej pomocy, także w tym, by ich tutaj najpierw przyprowadzić – stwierdził hierarcha.

Wskazując na misję Caritas wobec seniorów, powiedział: – Kiedy proporcja właściwych relacji między pokoleniami staje się coraz bardziej zachwiana, tym bardziej potrzebne są miejsca wsparcia dla ludzi starszych, które pomagają im nie tylko godnie przeżyć, ale też zagospodarować czas. Najpiękniej się dzieje, gdy jesteśmy razem z drugim człowiekiem.

Bp Dajczak pobłogosławił pomieszczenia centrum.

W Wałczu powstało Centrum Charytatywno-Opiekuńcze   Kuchnia posłuży osobom zamieszkującym mieszkania chronione. Krystian Linnik
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama