Nowy numer 24/2021 Archiwum

Zgłoś parafialny ekoprojekt

Problem z segregacją śmieci, brakiem wody, smogiem? Wystarczy wymyślić rozwiązanie, zgłosić inicjatywę i działać! Do wygrania 12,5 tys. zł.

Rusza kolejna edycja konkursu Caritas na ekologiczne projekty w parafiach. 5 zespołów projektowych w naszej diecezji ma szansę wygrać granty w wysokości 12,5 tys. zł. Pomysły mogą dotyczyć różnych dziedzin, przy czym ogólnie chodzi o to, by odpowiadały na realne potrzeby mieszkańców i ich angażowały.

Projekty lokalne Laudato si' rozpoczęły się w 2019 roku. Każdy z zespołów starał się odpowiedzieć na najważniejsze wyzwanie ekologiczne w swoim regionie. Do tej pory podjęto takie inicjatywy, jak: tworzenie ogrodów przyparafialnych, wykorzystanie marnującej się żywności do przygotowania jedzenia dla potrzebujących, produkcja naturalnych środków czystości, szycie woreczków wielokrotnego użytku. Ponadto organizowano warsztaty edukacyjne, badano jakość powietrza, odpowiadając na problem smogu, tworzono ścieżki edukacyjne, zielniki.

- Najważniejsze, by były to projekty przemyślane, mocne, a przede wszystkim odpowiadały na realne potrzeby mieszkańców - przekonuje Malwina Giełdon, animator diecezjalny projektu Laudato si'.

Caritas zachęca do udziału w konkursie także tych parafian, którzy chcieliby zmienić coś w swojej miejscowości, ale brak im wiedzy, co warto i jak się do tego fachowo zabrać. Dlatego 21 września w Koszalinie i Ostrowcu k. Wałcza odbędą się specjalne warsztaty, podczas których uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak można złożyć wniosek w konkursie, jakie tematy obejmuje projekt i jak go realizować lokalnie. Wesprze ich w tym animator krajowy projektu Laudato si' o. Cordian Szwarc OFM.

- Dysponujemy wiedzą na temat ekologii i chętnie się nią dzielimy, mamy także ekspertów, którzy są do dyspozycji - zapewnia Malwina Giełdon. - Ważne są chęci - czy leży nam na sercu przekształcanie swojego środowiska w duchu ekologii integralnej, która wynika ze społecznej nauki Kościoła.

Do konkursu mogą przystąpić także parafie, w których nie działa Caritas, oraz grupy skupione wokół placówek opiekuńczych, integracyjnych. Takie osoby mogą zgłosić się do animatora diecezjalnego - M. Giełdon z koszalińskiej centrali Caritas - deklarując chęć działania.

Wnioski można składać do 15 października w siedzibie Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama