Nowy numer 25/2021 Archiwum

W niewoli u Maryi

To ostatnia prosta. Za kilka dni, podczas parafialnego święta, włożą proste stalowe łańcuszki z wizerunkiem Niepokalanej i przez Jej ręce zawierzą się Jezusowi.

W 33-dniowych przygotowaniach w białogardzkiej parafii Mariackiej bierze udział ok. 20 osób. "O, Panie! Jestem taką zakałą, że bez tej kochanej Matki byłbym niechybnie zgubiony!" - wołają słowami św. Ludwika Marii Grignion de Montforta po czwartkowej wieczornej Mszy św. W pozostałe dni tygodnia ćwiczenia duchowe praktykują w swoich domach. Odmawiając przypisane na każdy dzień modlitwy, czytając i rozważając, przygotowują się, by oddać się w niewolę Maryi.

- Ja już od dawna należę do Niej - uśmiecha się Jadwiga Stec. - Można powiedzieć, że przygotowuję się do tego zawierzenia nie przez 33 dni, ale przez ostatnie 30 lat - dodaje białogardzianka, dla której przygoda z Maryją zaczęła się od lektury książek św. Ludwika Marii Grignion de Montforta.

Żyjący 400 lat temu francuski jezuita był przekonany, że"„Maryję nie dosyć dotąd sławiono, nie dość wychwalano, czczono, kochano! Nie dość Jej służono!". A to właśnie przez Nią Bóg zechciał dać światu Syna, bo "wolą Boga jest, byśmy, wszystko mieli przez Maryję". Ona jest więc pośredniczką łask, prowadzi nas do Jezusa i pomaga stawać się świętymi.

Proboszcz parafii Mariackiej jest pewien, że pomysł 33-dniowych przygotowań zwieńczonych aktem zawierzenia się Jezusowi przez Maryję to nie przypadek. - Pandemia sprawiła, że było więcej czasu na słuchanie rekolekcji, rozważania. Coś zaczęło się rodzić, jakby Maryja się upomniała. W maju włączyliśmy się do Nowenny Pompejańskiej w intencji nawrócenia grzeszników, z których ja jestem pierwszy, potem zaproponowałem te 33-dniowe przygotowania. I słyszałem od wielu ludzi: "Na to czekaliśmy, o to prosiliśmy" - mówi ks. Witold Karczmarczyk, który sam także zamierza oddać się w niewolę Niepokalanej.

Aktu zawierzenia wierni z parafii Narodzenia NMP w Białogardzie dokonają 8 września, podczas Mszy św. odpustowej. Wówczas również proboszcz odda w opiekę Maryi całą wspólnotę.


Więcej o przygotowaniach w białogardzkiej parafii Mariackiej w numerze 37. papierowego wydania "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego" na 13 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama