Nowy numer 23/2021 Archiwum

Biały weekend na rzecz malgaskich dzieci

Szczecineckie hospicjum zaprasza dzieci i młodzież na badania profilaktyczne wad postawy. Wpływy z akcji wesprą edukację dzieci z Madagaskaru.

Biały weekend w Hospicjum im. św. Franciszka z Asyżu ma pomóc dzieciom, zarówno polskim, jak i malgaskim. Te pierwsze zaproszone są 12 i 13 września na profesjonalne badanie wad postawy, z wykorzystaniem podoskopu oraz skoliometru. Natomiast dzieci z Madagaskaru, podopieczni misjonarzy ze Zgromadzenia Księży Werbistów, otrzymają wsparcie edukacji z pieniędzy, których zrzekają się za wykonane badania szczecineccy lekarze, pielęgniarki i rehabilitanci. Także rodzice małych pacjentów będą mogli złożyć na ten cel dobrowolną ofiarę, a być może zechcą wziąć w adopcję serca malgaskiego ucznia.

Inspiratorem akcji jest ks. Marek Kowalewski, proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu, przy której od dwóch lat działa szczecineckie hospicjum. Kapłan zareagował na prośbę podaną w lipcowym wydaniu "Wiadomości" TVP o wsparcie trzech ośrodków misyjnych w Afryce. Trochę trwało, zanim dotarł do misjonarzy z jednego z nich - Madagaskaru. Kiedy podzielił się tą troską z lekarzem szczecineckiego hospicjum dr. Janem Morzyckim, ten zaproponował charytatywny biały weekend z przeznaczeniem właśnie na ten cel.

O wsparcie edukacji Malgaszy zwrócił się do szczecinecczan ks. Zdzisław Grad, który od 1992 r. posługuje na zwanym Czerwoną Wyspą Madagaskarze. Jak przekonuje werbista, ich sytuacja jest wyjątkowo trudna. To brak warunków do kształcenia, niemożność zapewnienia posiłku, nie mówiąc o pieniądzach na materiały dydaktyczne, nawet tak podstawowe, jak zeszyt, długopis. Ten deficyt pozbawia dzieci szansy na normalne funkcjonowanie w przyszłości.

Organizatorzy akcji na rzecz Madagaskaru nie chcą jej ograniczyć do zbiórki do puszek, jak to się dzieje w typowych kwestach. - Zależało nam, by połączyć to z działaniem na rzecz polskich uczniów, przedszkolaków i w ten sposób zwrócić uwagę rodziców, że w innej części świata żyją rodzice w diametralnie gorszej sytuacji, i że warto coś dobrego dla nich zrobić - mówi Edyta Wieleba-Matyśniak z Zarządu Hospicjum im. św. Franciszka z Asyżu.

Podkreśla też wartość oferty kierowanej do najmłodszych mieszkańców Szczecinka. - To usługa komplementarna, która w specjalistycznym gabinecie mogłaby kosztować nawet kilkaset złotych. My zapraszamy dzieci na badanie bezpłatne. Początek roku szkolnego to dobry czas na sprawdzenie, czy dziecko ma prawidłową postawę, a jeśli nie, to co można z tym zrobić - podpowiada pani Edyta.

Biały weekend w Szczecinku, czyli profesjonalne badanie wad postawy dzieci i młodzieży, odbędzie się w weekend 12 i 13 września w godz. 10-15 (w sobotę) oraz 12-15 (w niedzielę) na terenie hospicjum przy ul. Bukowej 85a. Z badania mogą skorzystać dzieci od 3. roku życia. W obecności rodziców pacjenci zostaną zmierzeni, zważeni, zbadani z wykorzystaniem podoskopu i skoliometru. Postawiona zostanie diagnoza i zalecone ćwiczenia do wykonywania w domu.

Badanie przeprowadzi m.in. Jan Morzycki, lekarz rehabilitacji medycznej i anestezjolog, na co dzień opiekujący się m.in. pacjentami Hospicjum św. Franciszka z Asyżu. Badanie wspierać będą pielęgniarki i rehabilitanci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama