Wolontariusze Caritas chcą zmieniać swoje środowisko. W Koszalinie uczyli się, jak to robić nie tylko w swojej parafii, ale też szerzej - na rzecz osiedla, wsi, miasta.
21 września w koszalińskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w warsztatach dotyczących działań proekologicznych wzięli udział przedstawiciele Parafialnych Zespołów Caritas – wolontariusze i duszpasterze z różnych miejsc diecezji.
Szkolenie poprowadził animator krajowy projektu Laudato Si' o. Cordian Szwarc OFM wraz z ekipą. – Parafialne Zespoły Caritas są specyficznym gronem: są dobrze zorientowane w swoich środowiskach i ich potrzebach, a ich siłą jest to, że ich członkowie potrafią ze sobą współpracować – powiedział franciszkanin. – Zależy nam, żeby pomóc im wznieść się ponad partykularne interesy i nauczyć je patrzeć szerzej. Zapraszamy je do spojrzenia na nauczanie papieża Franciszka w encyklice Laudato si', jako na dobro dla całego Kościoła. Liczymy, że projekty, które dzięki temu powstaną, będą miały szerszy zasięg niż granice parafii.
Jak wyjaśnia Malwina Giełdon z Caritas diecezjalnej, szkolenie ma pomóc zainteresowanym przygotować mocny proekologiczny projekt, który będzie miał szansę wygrać w konkursie Laudato si', a co za tym idzie zdobyć grant w kwocie 12,5 tys. złotych na jego realizację. Caritas przygotowała 5 takich finansowych wyróżnień dla zespołów z naszej diecezji. Wnioski można składać do 15 października, a sam projekt zrealizować do końca marca przyszłego roku.
– To szkolenie wprowadza w nauczanie papieża Franciszka, ale też inspiruje, co warto zrobić i jak przygotować dobry proekologiczny projekt dla swojej parafii – wyjaśnia Malwina Giełdon. – Jednak wniosek może złożyć każdy zespół parafialny, bez względu, czy wziął udział w szkoleniu. Zapraszamy wszystkich chętnych.
Uczestników zainteresowały m.in. projekty związanie z zakładaniem ogrodów przykościelnych, ponieważ wiele parafii posiada tereny, które są niezagospodarowane. Jak to zrobić, dbając o jej bioróżnorodność gatunków wprowadzonych w środowisko, podpowiadał uczestnikom szkolenia architekt krajobrazu Kasper Jakubowski, prezes fundacji "Dzieci w Naturę!".
Barbara Głowacka z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Złocieńcu, prezes niewielkiego, bo liczącego 9 osób PZC, liczy że warsztaty pomogą jej zespołowi przygotować dobry projekt. Zainspirowana jest obserwacją, jaką poczyniła ze swojego okna – ubogich przeszukujących śmietniki wczesnym rankiem. Ma nadzieję, że niewykorzystaną żywnością mieszkańcy jej osiedla mogliby się dzielić w inny, bardziej godny sposób – np. umieszczając ją w "szafie Basi" dostępnej dla osób ubogich.
Barbara Głowacka z entuzjazmem podchodzi do możliwości, jakie dają warsztaty, ale jest skłonna modyfikować pierwotny pomysł, zgodnie z duchem nauki społecznej Kościoła – To szkolenie trochę zmienia nasze pojęcie o ekologii, a także o praktycznych zachowaniach wobec środowiska – przyznaje. – To, co słyszymy weryfikuje nasze dotychczasowe przyzwyczajenia, nawyki, choćby w kwestii robienia zakupów.