Nowy numer 25/2021 Archiwum

Dzięki Bogu za stworzenie

Psy, koty, świnki morskie towarzyszyły wiernym podczas pierwszego w parafii błogosławieństwa zwierząt.

Wspomnienie św. Franciszka z Asyżu zgromadziło 4 października na Mszy św. w Tymieniu wiernych parafii Śmiechów, szczególnie miłośników domowych czworonogów, które po zakończeniu Mszy św. otrzymały specjalne błogosławieństwo. W drugiej części dnia odbyły się: sadzenie drzew przekazanych na rzecz parku przez Nadleśnictwo Karnieszewice, warsztaty ekologiczne i zielarskie, prezentacje stoisk i piknik.

Niedziela św. Franciszka w Tymieniu to propozycja Caritas diecezji, która trwający od 1 września do 4 października „Czas dla Stworzenia”, zainicjowany przez papieża Franciszka, świętuje pod hasłem „Dowody miłości do wody”. Podobne spotkania, promujące życie zgodne z zasadami encykliki Laudato si’, odbyły się w 11 miejscach w kraju.

Pomysł spodobał się nie tylko Caritas parafialnej w Śmiechowie, która zaprosiła chętnych na modlitwę i piknik do parafialnego Parku św. Franciszka w Tymieniu, ale też zaprzyjaźnionemu i zaprawionemu w działaniach ekologicznych środowisku ze Sławoborza, lokalnym producentom zdrowej żywności oraz Nadleśnictwu Karnieszewice.

Nauczyć się troski

Liturgii eucharystycznej przewodniczył ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezjalnej, a kazanie na temat znaczenia wody w ujęciu biblijnym wygłosił ks. prof. Janusz Lemański. Wychodząc od znaczenia symboliki wody w kulturze semickiej, biblista wskazał nowotestamentalne znaczenie wody. – Dla nas źródłem nowego życia jest chrzest, w którym zostaliśmy wszczepieni w Chrystusa – powiedział, wskazując, że źródło to bije we wnętrzu każdego chrześcijanina. – Dlatego musimy przychodzić do tego źródła, czerpać, zaczynając od udziału w Eucharystii, która odnawia naszą świadomość, że Chrystus mieszka w nas. To nas umacnia po to, abyśmy po powrocie do domu chcieli tak myśleć, tak patrzeć, tak czynić, jakby to czynił sam Chrystus.

Po Eucharystii ks. Roda pobłogosławił zwierzęta domowe – koty, psy, świnki morskie. – Czworonogi to nasi ulubieńcy, wielu z nas mówi o nich „przyjaciele” – powiedział. – Powinniśmy do nich podchodzić z szacunkiem i ten szacunek pokazywać podczas takich spotkań jak dzisiejsze. To ważne w kontekście niepokojących informacji ze świata, które pokazują ludzi źle obchodzących się ze zwierzętami.

W domu państwa Rudzkich w Miłogoszczy już od rana dzieci niecierpliwiły się, kiedy zacznie się parafialne błogosławieństwo zwierząt. – Zwierzaki uczą nas okazywać miłość, ale też szacunek wobec nich. A umieć się kimś opiekować, chcieć to robić, to naprawdę jest ogromne szczęście – Anna Rudzka tłumaczy miłość do zwierząt, których pod dachem Rudzkich nie brakuje.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama