Nowy numer 23/2021 Archiwum

Wolontariat Kryzysowy wznawia akcję pomocy seniorom

90 seniorów w diecezji otrzyma wsparcie w zrobieniu zakupów czy zaopatrzeniu w paczki żywnościowe. Caritas czeka na zgłoszenia kolejnych potrzebujących oraz na nowych wolontariuszy.

Wolontariat Kryzysowy działający przy centrali Caritas diecezji ponownie podejmuje akcję wspierania osób starszych i niesamodzielnych. Oznacza to przede wszystkim pomoc w zrobieniu zakupów, głównie spożywczych, higienicznych i leków.

– Podobnie jak podczas pierwszej fali pandemii, niesiemy pomoc seniorom, którzy jej potrzebują w codziennym funkcjonowaniu – mówi Krystian Linnik z Centrum Wolontariatu Caritas. – Tą pomocą objęliśmy do tej pory 80 osób w całej diecezji. Obecnie, kiedy zaczęliśmy nagłaśniać, że wznawiamy działania, od razu o wsparcie poprosiło 10 kolejnych osób.

Co więcej, dla seniorów w trudnej sytuacji finansowej Caritas przygotowała paczki żywnościowe z produktami o przedłużonej trwałości (pasztety, konserwy, dżemy, makarony). – To osoby, które nierzadko dysponują bardzo niską emeryturą, nawet poniżej tysiąca złotych. To stanowczo za mało, by starsza osoba mogła godnie żyć, szczególnie, gdy część kwoty musi wydać na leki – mówi K. Linnik.

Caritas liczy, że rozszerzy akcję, ale liczy także w tym względzie na zgłoszenia nowych wolontariuszy. Potrzebuje współpracowników w całej diecezji, żeby ponownie uruchomić pięć stref pomocy. – Wiosną było nas 40 osób, obecnie tylko dziesięć, ale liczymy, że uda nam się pozyskać nowych ochotników. To mogą być zarówno studenci, jak i dorośli, ważne, by były to osoby pełnoletnie – mówi koordynator.

– Zdajemy sobie sprawę, że w drugiej fali pandemii sytuacja może być o wiele trudniejsza niż wiosną, już choruje więcej osób, coraz więcej trafia na kwarantannę. Tym bardziej potrzebujemy rąk do pracy – powiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezjalnej. – Zwracamy się z apelem do osób, które mogą pomóc innym, by zgłaszali się do nas. Potrzebujemy ludzi, na których moglibyśmy liczyć w tym trudnym czasie.

Ponadto Caritas liczy na otwartość producentów żywności we wsparciu akcji produktami spożywczymi o przedłużonej trwałości.

Więcej informacji można uzyskać u koordynatora Wolontariatu Kryzysowego pod nr tel. 728 402 970.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama