90 seniorów w diecezji otrzyma wsparcie w zrobieniu zakupów czy zaopatrzeniu w paczki żywnościowe. Caritas czeka na zgłoszenia kolejnych potrzebujących oraz na nowych wolontariuszy.
Wolontariat Kryzysowy działający przy centrali Caritas diecezji ponownie podejmuje akcję wspierania osób starszych i niesamodzielnych. Oznacza to przede wszystkim pomoc w zrobieniu zakupów, głównie spożywczych, higienicznych i leków.
– Podobnie jak podczas pierwszej fali pandemii, niesiemy pomoc seniorom, którzy jej potrzebują w codziennym funkcjonowaniu – mówi Krystian Linnik z Centrum Wolontariatu Caritas. – Tą pomocą objęliśmy do tej pory 80 osób w całej diecezji. Obecnie, kiedy zaczęliśmy nagłaśniać, że wznawiamy działania, od razu o wsparcie poprosiło 10 kolejnych osób.
Co więcej, dla seniorów w trudnej sytuacji finansowej Caritas przygotowała paczki żywnościowe z produktami o przedłużonej trwałości (pasztety, konserwy, dżemy, makarony). – To osoby, które nierzadko dysponują bardzo niską emeryturą, nawet poniżej tysiąca złotych. To stanowczo za mało, by starsza osoba mogła godnie żyć, szczególnie, gdy część kwoty musi wydać na leki – mówi K. Linnik.
Caritas liczy, że rozszerzy akcję, ale liczy także w tym względzie na zgłoszenia nowych wolontariuszy. Potrzebuje współpracowników w całej diecezji, żeby ponownie uruchomić pięć stref pomocy. – Wiosną było nas 40 osób, obecnie tylko dziesięć, ale liczymy, że uda nam się pozyskać nowych ochotników. To mogą być zarówno studenci, jak i dorośli, ważne, by były to osoby pełnoletnie – mówi koordynator.
– Zdajemy sobie sprawę, że w drugiej fali pandemii sytuacja może być o wiele trudniejsza niż wiosną, już choruje więcej osób, coraz więcej trafia na kwarantannę. Tym bardziej potrzebujemy rąk do pracy – powiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezjalnej. – Zwracamy się z apelem do osób, które mogą pomóc innym, by zgłaszali się do nas. Potrzebujemy ludzi, na których moglibyśmy liczyć w tym trudnym czasie.
Ponadto Caritas liczy na otwartość producentów żywności we wsparciu akcji produktami spożywczymi o przedłużonej trwałości.
Więcej informacji można uzyskać u koordynatora Wolontariatu Kryzysowego pod nr tel. 728 402 970.