Nowy numer 24/2021 Archiwum

Drawsko Pomorskie. Papieska wystawa z lokalnym wątkiem

Do końca lutego w drawskim Magazynie Solnym można obejrzeć wystawę "Karol Wojtyła. Narodziny". Jej uzupełnieniem są wypożyczone od mieszkańców osobiste pamiątki związane z papieżem.

Wystawa przygotowana przez warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II zabiera w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Śledzi życiorys papieża od narodzin małego Lolka przez wkraczanie w dorosłość podczas okupacji, rodzące się powołanie kapłańskie. Zabiera widza na wyprawy kajakowe, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

– Wystawa skierowana jest do tych, którzy pamiętają Jana Pawła II oraz do tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Przypomina o postaci, która wpłynęła na bieg historii i pokazuje ją z całym bogactwem życia i osobowości – wyjaśnia Agnieszka Kulig z Muzeum Regionalnego w Drawsku Pomorskim. 

Z powodu pandemii nie udało się uroczyście otworzyć wystawy, udało się jednak zaprosić mieszkańców Drawska Pomorskiego i okolic do jej współtworzenia. Ekspozycję wzbogaciły pamiątki związane z Janem Paweł II.

Drawsko Pomorskie. Papieska wystawa z lokalnym wątkiem   Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Karolina Pawłowska /Foto Gość

Znalazły się tu: uchwała Rady Miejskiej nadająca papieżowi honorowe obywatelstwo, listy ze Stolicy Apostolskiej, fotografie, tarcza Szkoły Podstawowej w Nętnie, której patronuje święty papież, okolicznościowe monety, przepustki z Mszy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej z Rzymu, pamiątki z pielgrzymek.

– Z każdym z tych drobiazgów związane są osobiste emocje i wspomnienia, bo Jan Paweł II był nam bliski. Ale też wiemy, że odwiedzał ziemię drawską, pływał kajakami. Pozostały ślady po tych wizytach, także w pamięci mieszkańców. Często przypominamy o tym z dumą turystom – dodaje Agnieszka Kulig.

Wystawę w drawskim Magazynie Solnym można oglądać do końca lutego 2021 r.

Przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II dostępna jest również online na GoogleArts&Culture oraz na portalu JP2online

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama