Nowy numer 24/2021 Archiwum

Otwórz elektroniczny portfel

Opłaty za ogrzewanie przekraczają możliwości niektórych diecezjan. Z pomocą im rusza doroczna akcja.

Akcja „Zapałka nie ogrzeje” ruszyła jak co roku w połowie października. Jej celem jest zebranie funduszy na pomoc osobom, których nie stać na zakup opału na zimę czy pokrycie kosztów ogrzewania. Stanęło do niej 45 zespołów Caritas w całej diecezji, które przez cały miesiąc, do 16 listopada, będą kwestować na ulicach, cmentarzach, przy kościołach.

Wychodząc naprzeciw ograniczeniom, jakie narzuca pandemia, Caritas uruchomiła platformę e-zapałka, na której można dokonywać płatności elektronicznych.

– Nie możemy pozwolić na pozostawienie samym sobie ludzi, którzy są wykluczeni energetycznie. To w większości osoby starsze, które otrzymują naprawdę niskie emerytury. Odłożenie choćby 670 zł na opał na cały sezon przekracza możliwości niektórych z nich, jak w przypadku pewnej kobiety, która o taką pomoc poprosiła nas w ubiegłym roku – mówi ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezjalnej. – Dlatego uruchamiamy platformę, na której, nie wychodząc z domu, można kupić e-zapałkę i sprawić, że te osoby bezpiecznie przetrwają zimę.

„Zapałka nie ogrzeje” jest autorską akcją Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. W ubiegłym roku zgromadziła na koncie rekordowe 100 tys. zł, co zapewniło opał 60 gospodarstwom domowym.

Nowa forma kwestowania jest szansą dotarcia do darczyńców spoza diecezji. – Platforma otwiera nasze działania na Polskę i zagranicę – mówi ks. Roda. – Każdy może podjąć decyzję, że chce pomóc innym i kupić symboliczną e-zapałkę. Dlatego taka akcja, w której – ziarnko do ziarnka – składamy nawet niewielkie kwoty, ma ogromny sens.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama