Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Żeby wirus nie zniechęcił do czynienia dobra

Przy Domu Miłosierdzia w Koszalinie stanął pawilon, który będzie pełnił rolę polowej jadłodajni. Pobłogosławił go bp Krzysztof Zadarko.

Niemal od początku pandemii posiłki przygotowane w Domu Miłosierdzia dla 140 bezdomnych i ubogich były wydawane w progu budynku, a nie jak od lat w jadłodajni na piętrze. Ci, którzy nie zabierali posiłku do domu, spożywali go w najbliższej okolicy – na ulicy, ławce w parku, pod płotem, siadając na krawężniku czy schodach. Obecnie Dom Miłosierdzia postawił namiot polowy, w którym ciepłe danie można zjeść przy stole. Jak zapowiada ks. Radosław Siwiński, dyrektor Domu Miłosierdzia, 100-metrowy pawilon, który stanął na rozległym podwórzu placówki, będzie rozbudowany o kolejne segmenty, a godziny wydawania posiłków przedłużone, by w ten sposób pomieścić więcej osób. W chłodne dni namiot będzie ogrzewany.

– Dotychczasowa forma wydawania posiłków była mało komfortowa, zwłaszcza teraz, gdy pogoda jest zimna – przyznaje ks. Siwiński. – Myśleliśmy od jakiegoś czasu, jak to rozwiązać. Z pomocą przyszły dwie osoby, które zgłosiły się do nas z propozycją, że zafundują taki namiot.

22 października, w porze obiadowej, pawilon pobłogosławił bp Krzysztof Zadarko. Żeby przyjąć gości na podwórzu, otwarto nieczynną od wielu lat bramkę od strony ul. Monte Cassino. W jej progu oczekującym na posiłek wykonano pomiar alkomatem, po czym zapraszano do namiotu.

– To symboliczne otwarcie bramki jest momentem, kiedy chcemy powiedzieć, że nic nas nie może odgrodzić od czynienia miłosierdzia – powiedział bp Zadarko. Zauważył przy tym, że pandemia niesie niebezpieczeństwo zaniku relacji międzyludzkich. – Strach przed ewentualnym zakażeniem może spowodować, że zaczniemy się izolować nie tylko z powodu lęku przed samym zarażeniem, lecz i przed człowiekiem zarażonym. Ważne, żeby wirus nas nie podzielił, nie zniechęcił do czynienia dobra.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy