Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zmarł ks. prof. Edward Sienkiewicz

Ksiądz profesor Edward Sienkiewicz zmarł 3 listopada późnym wieczorem w koszalińskim szpitalu. Miał 58 lat. W latach 1997-2005 kierował redakcją "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".

Pogrzeb zmarłego we wtorek 3 listopada ks. prof. dr. hab. Edwarda Sienkiewicza odbędzie się w piątek 6 listopada.

O godz. 9.00 w kościele pw. św. Wojciecha w Kołobrzegu (ul. św. Wojciecha 7) zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka.

Bezpośrednio po Mszy św. nastąpi pożegnanie i wyprowadzenie trumny z ciałem zmarłego kapłana na miejsce pochówku na kołobrzeskim cmentarzu.


Ks. prof. dr hab. Edward Sienkiewicz, syn Władysława i Heleny zd. Szymanowska urodził się 13.10.1962 roku w Kołobrzegu. Od śmierci ojca (1977) z dwojgiem rodzeństwa pozostał pod opieką matki. Po zdaniu matury w 1982 roku przez rok pracował jako technik weterynarii i studiował zaocznie teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. W roku akademickim 1983/1984 rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. W dniu 11.06.1988 przyjął święcenia diakonatu, a w rok później dnia 28.05.1989 święcenia prezbiteratu, z rąk bp. Ignacego Jeża, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu.

Pełnił posługę duszpasterską:

  • od 24.06.1989 do 30.07.1989 w ramach pomocy duszpasterskiej w parafii pw. Marki Bożej Częstochowskiej w Łupawie;
  • od 31.07.1989 do 28.08.1989 w ramach pomocy duszpasterskiej w parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu;
  • od 30.08.1989 do 29.08.1991 jako wikariusz w parafii pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Słupsku;
  • od 30.08.1991 do 27.08.1992 jako wikariusz w parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Miastku;
  • od 28.08.1992 do 27.08.1993 jako wikariusz w parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Koszalinie;
  • od 28.08.1993 do 24.08.1995 jako wikariusz w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lipiu;
  • od 25.08.1995 do 19.02.1997 jako wikariusz w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Pile;
  • od 20.02.1997 do 27.08.1997 jako wikariusz w parafii pw. NMP Gwiazdy Morza w Ustce.

W latach 1997-2005 był kierownikiem koszalińskiej redakcji "Gościa Niedzielnego", korespondentem Katolickiej Agencji Informacyjnej i rzecznikiem prasowym. W latach 2005-2008 był dyrektorem Instytutu Teologicznego w Koszalinie i redaktorem Studiów Koszalińsko-Kołobrzeskich (2003-2014).

W roku 1992 podjął zaoczne studia licencjackie i doktoranckie z teologii dogmatycznej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu, które zwieńczył doktoratem w 1997 roku. W 2007 roku uzyskał habilitację na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberku na Słowacji.

Był wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego od chwili jego powstania w 2004 roku. W roku 2015 uzyskał tytuł profesora nauk teologicznych. Od 2019 roku był kierownikiem Katedry Teologii Systematycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zmarł w szpitalu w Koszalinie dnia 3 listopada 2020 roku. Kilka tygodni wcześniej trafił do koszalińskiej lecznicy w związku z chorobą COVID-19.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama