Nowy numer 24/2021 Archiwum

"Katedralna 25" na jubileusz

Parafianie kołobrzeskiej bazyliki wydali z okazji jubileuszu parafii gazetę "Katedralna 25". Są zdumieni, ile dobra wydarzyło się tu od 4 dekad.

Z okazji 40-lecia parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu powstała specjalna gazeta "Katedralna 25".

– U początków naszej parafii nie było internetu, a podstawowym medium były gazety – wyjaśnia inicjatywę ks. Andrzej Pawłowski, proboszcz parafii. –  Stąd wziął się pomysł, byśmy tę rocznicę uczcili przez specjalne wydawnictwo gazety parafialnej zatytułowane "Katedralna 25", tak jak brzmi adres, pod którym znajduje się bazylika. To próba przedstawienia ludzi, którzy przez 40 lat działania tworzą naszą parafię.

Wydawnictwu towarzyszyło zdumienie nad rozmiarem dobra, które przez 4 dekady objawiło się w parafii dzięki zaangażowaniu księży, sióstr i świeckich parafian. Jak informuje Jacek Pechman, pomysłodawca i redaktor gazety, planowane 16 stron rozrosło się do 28, a i tak nie wszystko udało się zamieścić.

"Katedralna 25" to pierwsze wydawnictwo poświęcone nie tyle bazylice i jej historii, co grupom i wspólnotom. – Chcieliśmy pokazać ludzi i ich zaangażowanie twórcze na rzecz parafii. Wielu z nich jest gdzieś w cieniu, mało o nich słychać. Dzięki naszej gazecie inni parafianie czy w ogóle kołobrzeżanie dowiedzą się, może nawet po raz pierwszy w życiu, że są takie i takie wspólnoty, że działają, że organizują wiele Bożych dzieł. A zatem postawiliśmy na człowieka – powiedział redaktor.

Jak przyznał, jego samego zaskoczyło, bliżej mu wcześniej nieznane, dzieło Ruchu Szensztackiego. – Nie spodziewałem się, że tyle rodzin pięknie w tym ruchu działa. Myślę, że takich pozytywnych zaskoczeń czytelnik odkryje dla siebie więcej – podsumował J. Pechman.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama