Koszalińsko-Kołobrzeski

Niedziela Ubogich w Słupsku

Modlitwa i ciepły posiłek – tymi darami podzielili się pracownicy i wolontariusze Caritas z ubogimi i bezdomnymi Słupska.

Z okazji przypadającego 15 listopada Światowego Dnia Ubogich słupszczanie potrzebujący wsparcia otrzymali zaproszenie na świąteczny obiad do polowego punktu dystrybucji przy restauracji Słupski Młyn. O przyjęcie ich w ten sposób zadbała Caritas diecezji i parafii św. Jacka w Słupsku.

W poprzednich latach słupszczanie byli goszczeni przez Caritas z okazji świąt w restauracji. Z powodu obostrzeń epidemicznych obecnie jest to niemożliwe. Jednak wolontariusze i pracownicy Caritas nie zrezygnowali z gestu dobroci wobec ubogich – przygotowali ciepły posiłek – gulasz z kaszą i kapustą oraz bochen chleba – dla 150 osób. Jak zauważa ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezji, po ciepły posiłek przychodzili głównie ludzie starsi, ale nie brakowało i młodych.

– Szczególnie widok osób młodych potrzebujących wsparcia w formie ciepłego posiłku, był dla mnie przejmujący. Kiedy z tymi osobami rozmawiałem, okazywało się, że powodem ich trudnej sytuacji jest bezradność – powiedział kapłan.

Tym ważniejsze było więc przesłanie spotkania, któremu przyświecała troska papieża Franciszka o ubogich.

– To spotkanie rozpoczęliśmy modlitwą, prosząc w niej Pana Boga między innymi właśnie o to, by pomagał tym osobom wyjść z sytuacji, wobec których czują się tak bezradne. Ale też o dar przebaczenia dla tych wszystkich, którzy temu zawinili – powiedział ks. Roda.

Światowy Dzień Ubogich obchodzony jest w 23. niedzielę zwykłą roku liturgicznego. Został ustanowiony w 2016 roku przez papieża Franciszka w Liście Apostolskim Misericordia et Misera, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Po raz pierwszy obchodzono go 19 listopada 2017 roku. Dzień ten może być poprzedzony Tygodniem Ubogich, podczas którego podejmowane są modlitwy w intencji osób potrzebujących i różne inicjatywy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..